Türkiye için buğday arz fonksiyonu tahmini
An Estimation of a wheat supply function for Turkey
  1. Tez No: 113381
  2. Yazar: ÖZGÜR BOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Dünya nüfusu giderek artmaktadır. Artan nüfusun beslenme gereksinimi, tarımsal üretimin de artması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ülkemizde son yıllarda pek çok üründe üretim azalması ve yetersiz üretim artışı ile karşılaşmaktayız. Bu nedenle tarımsal ürünlerin üretimi ile ilgili arz ve talep analizlerinin yapılarak, elde edilen sonuçlara göre politikaların düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışmada Türkiye'deki buğday üretimi ele alınarak, Türkiye için bir buğday arz fonksiyonu Nerlove Modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Tahmin, 1968-1999 yılları arasındaki veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, buğday üretiminin en önemli belirleyicisinin buğday üreticisinin elde ettiği bürüt gelir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The world population is gradually increasing. The nutrition requirements of this increasing population requires an increase in agricultural production. We have been facing a decrease or insufficient increase in the production of many agricultural crops in Turkey in previous years. For this reason, supply and demand analysis of agricultural crops should be studied and policies should be prepared according to these results. In this study, by examining the wheat production, a wheat supply function is estimated for Turkey by using the Nerlove model. The data set used in the estimation belongs to the period between years 1968-1999. The study shows that the most important determinant of the wheat production is the gross revenue of the wheat producers.