Yaratım sürecinde heykelde figürden soyutlamaya
From figure to abstraction in sculpture during the creation process
- Tez No: 113380
- Danışmanlar: Y.DOÇ. REFA EMREALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET“Yaratım Sürecinde Heykelde Figürden Soyutlamaya”başlığıyla ele alman çalışmada, figür ve büstler soyutlanarak ortaya çıkan anlatımcı ve imgesel ilişkiler araştırılmıştır. Bunun yanısıra figüratif soyutlama, simgesellik ve dışavurum olguları bir bütün içinde incelenmiştir. Çalışma; giriş ve bunu izleyen dört bölüm ile sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında soyutlama ile yaratıcı birey ve doğa arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.“İnsanlık Tarihinde Sanatsal Yaratım Süreci”bölümü kendi içinde iki başlıktan oluşmaktadır.“Sanatsal Yaratım Süreci”adlı birinci kısmında sanatın tanımı, sanatçı - toplum, yapıt - toplum, insan - doğa, insan - insan ilişkileri ve yaratıcı bireyi güdüleyen yaratma ihtiyacı irdelenmeye çalışılmıştır. Çünkü sanatçının kendisini, insanı, doğayı, yani yaşamın tümünü irdeleyerek çözümlemeye başlaması ve dünyayı; var olan doğa gerçeklerini ve yaşamı anlama ve kavrama çabası ile bu birikimini dışavurması yaratım sürecini oluşturmaktadır. Bu bölümün ikinci kısmı olan“İlkel Toplumlarda Betimleme Aracı Olarak Sanat”başlığı altında ise primitif toplumlarda korku, kaygı gibi duyguların harekete geçmesini sağlayan doğa olaylarının bireyleri nasıl yönlendirdiği, bireyin doğayı algılayışında nasıl bir etkide bulunduğu ve bu doğa anlayışmın o dönemde yapılan figürlere etkisi ele alınmış, ancak tüm bu etkilerle birlikte, bireyin doğada var olan nesneleri ve inşam algılama, tanıma, betimleme ve tanımlamasında içgüdünün ne derecede önemli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.“Figüratif Soyutlama Süreci ve Fenomenoloji Etkileşimi Üzerine”başlığını taşıyan bölüm ise“Figüratif Anlatım ve Figüratif Soyutlama”ile“Fenomenoloji Felsefesinin İçeriği ve Sanatsal Aktarımda Soyutlama Süreci ile Etkileşimi”adlı iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda“Figür nedir?”,“Figüratif nedir?”,“Bir figürün11 soyutlama süreci nasıl oluşur?”,“Sanatçıyı soyutlama eğilimine götüren nedenler nelerdir?”gibi sorulara cevap aranmıştır. Bu kısımda soyutlama tanımlarının yanı sıra ilkel toplumlardan bu yana değişik boyutlarıyla var olan figüratif soyutlama süreci incelenmiştir. Diğer bölümde ise Fenomenoloji Felsefesi ile soyutlama arasındaki bağ ve etkileşimler, özlerindeki paralelliği ortaya koymak amacıyla incelenmiş, bu paralellik heykel örnekleriyle daha net ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın“19. Yüzyıl Sonrası Figürden Soyutlamaya”bölümü üç alt başlıktan oluşmaktadır. Bunların ilkinde; 19. yüzyıl sonlarında, Endüstri Devrimi sonucunda oluşan değişikliklerin sanata nasıl yansıdığı ve buna bağlı olarak soyutlamanın - bilinçli- ortaya çıkışı incelenmeye çalışılmıştır. Konu incelenirken sanatçılar ve yapıtlar ayrı ayrı ele alınmak yerine, genel bir yaklaşımla, bütün çalışmaların temel çıkışım kapsayan bir sorun ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yaratıcı bireyin, soyutlama sürecinde öz ve yalın olanı ararken sürekli olarak ilkel sanata olan eğiliminden kaynaklı eklektisizme yöneliminin irdelenmeye çalışıldığı“Soyutlama Çıkışlı İlkel Sanat ve Eklektisizme Yönelim”adlı ikinci alt başlığın ardından ele alınan son kısım da ise, raporda yer alan uygulamalara kaynaklık eden sanatçıların görüşleri ve eserlerinden örnekler verilerek öznel yaratım süreci irdelenmeye çalışılmış, böylece figüratif soyutlamanın irdelenmesi amaçlanmıştır.“Yaratım Sürecinde Figürden Soyutlamaya Yönelik Heykel Çözümlemeleri”adlı dördüncü bölüm, uygulamaların incelenmesine ayrılmıştır. Ele alınan modellerin karakteristik özellikleri figüratif soyutlamalarla ortaya konulmaya çalışılmış, ancak model bu aşamada yalnızca yaratım sürecinde bireyi harekete geçiren bir unsur olarak düşünülmüştür. Böylece tek bir insandan yola çıkılarak tüm insanlığa ve insanın özüne ulaşmak amaçlanmıştır. Sonuç kısmında, bu çalışmadaki cevabı aranan soruların ve irdelenen konunun analizi ve araştırma, uygulama sürecinde karşılaşılan kimi sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözümlemelerden hareketle çıkarsamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the study called“From Figure to Abstraction in Sculpture During the Creation Process”, figures and busts are examined through abstraction and the outcoming symbolic and expressive relations are searched. Also, the concepts of figurative abstraction, symbolism and expressions are examined in a whole. The study consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction, the relation amongst abstraction, the artist and nature is tried to be presented. The part called“Artistic Creation Process In The Human History”has two subtitles. Being the first part“Artistic Creation Process”the definition of art, artist - society, work of art - society, human - nature, human - human relations and the need of creation as means of motivation are examined. This is done because the artist initiation to reveal human, nature, himself- life in general in other words, and his effort to realize the realities and lives of nature and to exhibit these experiences make up the creation process. In the second subtitle“Art As A Means Of Representation In Primitive Societies”, the natural events motivating the feelings of anxiety, fear, discomfort in primitive societies and how these natural events lead the individuals and how these effect the way they perceive nature are studied. Moreover, how this way of perception of nature affected the figures done in that period. However, it is also tried to put forward how significant the intuition was while perceiving, representing and identifying the nature and the human. The chapter entitled“On The Figurative Abstraction Process and Phenomenology Influence”has two subtitles:“Figurative Abstraction”and“The Content of Phenomenology Philosophy and Its Influential Relation With The Abstraction Period Of Artistic Transfer”. In the first, part answers to question such as“What's figure?”“What's figurative description?”“What are the factors of abstraction process of a figure?”“What are the causes that stimulate the artist to abstraction?”, also, beside the definitions ofIV abstraction, the process of abstraction since the primitive times is investigated. In the other part of this chapter, the relation between the phenomenology philosophy and abstraction and how they influence each other is considered in order to show the parallelism in their fundamentals and this parallelism are exemplified through sculpture for a better understanding. The chapter“From Figure to Abstract Following 19th Century”has three subtitles. In the first part, how the changes due to the Industrial Revolution following the 19th century affected art and consequently how abstraction - consciously - came to being is examined. Instead of examining the artists of the era independently, the fundamentals of the works are researched in a whole. In the part where the artist's longing for eclecticism driving from his tendency to primitive art is analysed is named as“Primitive Art Motivated Of Abstraction and Inclination to Eclecticism”. In this part, the works and ideas of the artists accepted as the primary source for this study are examined through the exemplification of their works and their process of creation. Thus, figurative abstraction is studied. The fourth chapter named“Resolutions From Figure to Abstract at Sculpture During Creation Process”consists of the examining of works during this study. The most outstanding characteristics of the models chosen are tried to be shown through abstraction. However, at this stage, the model is thought to be an“element”of motivation. It is aimed to start from a person and reach all humanity and the core of human. In the conclusion chapter, the answers to the questions existing at the beginning of the study and the topic itself is tried to be analysed. Moreover, some issues that have been come across during research, application and creation as well as some resolutions to these issues are tried to be inferred.