Kornonun gelişimi ve müzikteki yeri
The Progress of the horn and its place in music
- Tez No: 113382
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada kornonun tarihsel ve yapısal gelişimi incelenerek, gelişimiyle paralel olarak bestecilerin eserlerinde kornoyu nasıl kullandıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Kornonun bir iletişim aracı olmaktan çıkıp müzik toplulukları içine girdiği görülmüştür. Yapısal gelişimiyle ve besteciler tarafından giderek artan ilgiyle hem solo hem de orkestrada önemli bir yer edinmiştir ve müzik topluluklarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bölüm l'de; kornonun kökeni, tarihsel gelişimi içinde yapısal gelişimi ve müzik topluluklarında kullanılmaya başlanması ele alınmıştır. Bölüm ll'de; kornoyu oluşturan parçalar, kornonun yapısal özellikleri ve valflere kadar ele alınmıştır. Bölüm III'de; kornonun müzik topluluklarında kullanımı ve bazı bestecilerin eserlerinde kornonun kullanılışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In this research, the historical and structural progress of the horn has been examined anr* tried to be defined how composers use horn, parallel to its progress. It is seen that horn, except being a communication tool, has joined into music groups. Horn, with its structural progress and with the increasing attention of the composers, has gained an important attitude both in solo and orchestra and has become an inseparable part of music groups. In first chapter, the history of the horn, its structural progress and its usage in music groups has been examined. In second chapter, the parts of the horn, its structural special feature and its valves has been examined. In the third chapter, the usage of horn in music groups and the usage of horn in some composers compositions.