Osmanlı üzerine tezler: Biyografya ve istatistik
Thesis on Ottoman history: Bibliographia and statistic
- Tez No: 113401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bibliyografik eserler, ilmî araştırmalar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu türün örnekleri, geçmişten günümüze kadar devam etmiş ve ilmî araştırmaların temelini oluşturmuşlardır. Türün devamı niteliğindeki bu çalışma, Osmanlı Tarihi araştırmalarına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Yurtiçinden 3500, yurtdışından ise, başta Amerika, İngiltere ve Fransa olmak üzere, Almanya, Mısır ve kısmen de Avusturya ile Kanada'dan 750 civarında tez biraraya getirilmiştir. Elde edilen toplam 4500'ün üzerindeki künye; ülkeler esas alınarak, konu, yıl, üniversite gibi çeşitli unsurlarına göre kantitatif bir analize tâbi tutulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmayla gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında Osmanlı araştırmalarının seyri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bibliographical works has a significant importance among the scientific researches. The examples of this kind of works has been continued from the past to the present and become groundwork to the scientific researches. As a continuation of its own type, this work has been prepared to provide contribution to the researches of Ottoman History. So in this work, 3.500 thesis in Turkey and more than 750 thesis from USA, England, France, Germany, Austria and Canada has1 been brought together. As a conculision more than 4500 bibliographies were quantitatively analyzed by being noticed a variety of criteria like countries, subjects, years, universities, etc. Therefore, this work, shed light on the trends in Ottoman studies both in Turkey and abrood.