İlköğretim fen bilgisi dersinde yaratıcı problem çözme yönteminin başarıya ve tutuma etkisi
The effects creative problem solving method on success level and attitude educational science knowledge lesson
- Tez No: 113400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada İlköğretim 5.sınıf fen Bilgisi dersi“ Isı ve Isı' nın Madde' deki Yolculuğu ”ünitesinin işlenişinde yaratıcı problem çözme yönteminin başarıya ve tutumlara etkisi araştırılmış, yaratıcı problem çözme yöntemine göre ders işlenen deney grubunun basan ve tutum puanlan kontrol grubuna göre artarken, kontrol grubunun basan düzeylerinde ve tutumlarında ise düşüş olmuştur. Buradan hareketle yaratıcı problem çözme yönteminin uygulandığı deney grubu kontrol grubuna göre daha başanlı olmuştur. Bu çalışmada özdemir Gürocak İlköğretim Okulu 5-A ve 5-B sınıfındaki öğrenciler çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. S-A sınıfı deney S-B sınıfı kontrol grubu olarak alınmıştır. Deney ve Kontrol grubunun denkliği için, tutum ölçeğinden aldıkları puanlara, öğretmenlerin kıdemlerine, mezun olduklan okullara ve müfettiş raporlarından aldıkları notlara bakılmıştır. Deney ve Kontrol grubu yansız atama yoluyla atanmıştır. Tutum ölçeği başka bir okulda 60 kişiye uygulanarak 0,85 güvenirlik düzeyinde bulunmuştur. Tutum ölçeği çalışmanın başında grupların denkliğini sağlamak amacıyla ve çalışmanın sonunda uygulanmıştır. Basan testinin güvenirliğini test etmek amacıyla basan testi gruplara çalışmanın başında uygulanarak, 0.75 oranında güvenilir bulunmuştur. Basan testi bilgi ve bilgi üstü sorularından oluşmaktadır. Bu araştırmada kullanılan ders planlan 19 kazanıma göre düzenlenerek her bir ders saatinde yaratıcı problem çözme yöntemiyle işlenen ders etkinliklerinden oluşmaktadır. Bu etkinlikler, araştırmacı tarafından bu yöntemin içerdiği teknikler, kazanmalara uygulanarak değişik etkinlikler etrafında hazırlanmış ve geleneksel yöntemden farklı, çocuktan düşünmeye ve araştırmaya yönlendiren ders planlarından oluşmuştur ve özgünlüğü araştırmacıya aittir. Araştırmada kullanılan basan testi ve ders planlanndaki düzenlemeler araştırmanın danışmanının ve diğer uzmanların olumlu katkılanyla son şekli verilerek sınıflarda uygulanmıştır. Bu araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir.1. Yaratıcı problem çözme yönteminin kullanıldığı deney grubunun bilgi düzeyinde basan puanları, geleneksel yönteme göre ders işlenen kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bulunarak artmıştır. 2. Yaratıcı problem çözme yönteminin kullanıldığı deney grubunun bilgi üstü düzeylerinde basan puanları, geleneksel yönteme göre ders işlenen kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bulunarak artmıştır. 3. Yaratıcı problem çözme yönteminin kullanıldığı deney grubunun puanlan, toplam basan puanlan açısından geleneksel yönteme göre ders işlenen kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bulunarak artmıştır. 4. Yaratıcı problem çözme yönteminin kullanıldığı deney grubunun ön ve son tutum puanlan arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur. 5. Yaratıcı problem çözme yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun ön ve son tutum puanlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir değişiklik olmamıştır. 6. Yaratıcı problem çözme yönteminin kullanıldığı deney grubu ile geleneksel yöntemin kullanıldığı kontrol grubunun son tutum puanlan arasında deney grubu lehine istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the success and the effects of the creative problem solving method in teaching the subjects“ Heat and Its Journey of the Substance ”of the fifth grade science course has been worked. According to problem solving method, in the lesson program the success and attitude points of the experiment group had been increasing opposite to the control group, but the success level and attitude points of the control group had been decreasing. So we can say that the experiment group had been more successful than the control group. The students in 5-A and 5-B of the Özdemir Gürocak Primary School have been the models of this study. The class 5-A is the experiment group and 5-B is the control group. The classes made equal of in this study experiment and control group to provide attitude scale points and teachers professional seniority, graduation from educational institute, inspector report. Experiment and control group has been appointed impartially. The attitude scale has applicated sixty person different school and its realibility was found 0,86. The attitude scale has been applied from beginnig this study provide to two groups to become equal and in the end this study. Making t scale result, experimental group of attitude points statistically was found to be advantage. The success scale test has applicated in beginning this study for try realibility, was found that 0,75. The success scale test consist of two type questions this were knowledge level and upper knowledge. The lesson plans used in this study arranged to 19 gained and each lesson activities include creative problem solving method in lesson time. This activities was got ready to researchers and creative problem solving techniques to carry out gains unusual activities lesson plans was ready around unusual thinking of the child and towards him research but different traditional method. Success scale test and arranging in lesson plans used this research positive contribution of consultant that was applied last shape in classrooms.IV As a result of this research, the following conclusions have been reached 1. The success point, at the knowledge level, the experiment group which uses the creative problem solving method has increased opposite to the control group since H is found meaningful statistically, 2. The success point, at the upper knowledge level, the experiment group which uses the creative problem solving method has increased opposite to the control group since it is found meaningful statistically, 3. The success point, at the total success level, the experiment group which uses the creative problem solving method has increased opposite to the control group since it is found meaningful statistically, 4. It is found that there is no statistical difference between the first and the last attidu points of the control group which uses to creative problem solving method. 5. It is found that there is a meaningful difference statistically for the benefit at the experiment group, between the experiment which uses the creative problem solving method and the control group which uses the traditional method.