Zillerin tarihsel gelişimi ile Türk ve batı müziği içindeki yeri
The Historical and structural development of cymbals with their role in Turkish and western music
  1. Tez No: 113402
  2. Yazar: TARKAN YEDİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ, DOÇ. HAŞİM YEDİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmada, zillerin tarihsel ve yapısal gelişimleri incelenerek Türk ve batı müziği içindeki rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Zillerin Orta Asya Türk müziğinden başlayıp batı müziğine geçiş aşamalarında özellikle Mehterhane'nin önemli bir işlev gördüğü belirlenmiştir. Türk ve Batı müziğinde kullanılan zillerin en önemlilerinin Türk Zildjian zilleri olduğu görülmektedir. Bölüm F de zillerin ortaya çıkışı, tarihsel ve yapısal gelişimleri ile ilk çağlardan Mehterhane'de kullanılmaya başlanmasına kadar incelenmiştir. Bölüm IF de zillerin Mehterhane'de kullanılması ve zil çalmış biçimleri ele alınmıştır. Bölüm III' te Türk zillerini batıya taşımış Zildjian Ailesi'nin geçmişi, önemi, zilleri ve kazandığı ödüller yeralmaktadır. Bölüm IV' te ise artık Batıya geçmiş zillerin çok sesli müzik yapan orkestralardaki kullanımı, görevleri, çalmış biçimleri ve müzikal analizleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the historical and structural development of cymbal have been investigated and their role in Turkish and Western music has been tried to be determined. It has been determined that especially Jannissary Band had an important cymbal which is used in both Turkish and Western music is Zildjian Cymbal. In part one, how cymbal is originated and its historical and structural development have been studied from the very early ages to the time when it began to be used in Jannissary Band. In part two, the use of cymbal in Jannissary Band and ways of playing cymbal have been studied. Part three mentions Zildjian family, who transferred Turkish cymbal to the west and their background, their importance, cymbals they produced and awards they won. In part four, the use the function, the ways of playing and the musical analysis of cymbal in polyphonic orchestras have been investigated.