Etik sorunlar açısından 'ekolojik etik': Hans Jonas etiği üzerine bir inceleme
'Ecological ethics' from the perspective of ethical problems: Study on Hans Jonas's ethics
- Tez No: 113434
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
11 ÖZET Son yıllarda çevre sorunlarının gittikçe artması, yeryüzündeki yaşamı tehdit eder hale gelmesi ve bu sorunların gittikçe bilincine varılması, felsefeye, onun en eski dallarından birisi olan etiğe ilgiyi arttırdı. Felsefenin daha doğrusu etiğin, çevre sorunları karşısında insanın çaresizliğinin önünü açabileceği, bir çıkış yolu gösterebileceği beklentisi ve umudu arttı.“Çevre felsefesinden, ”çevre etiği“nden daha çok söz edilmeye başlandı. Çevre etiği tartışmalarına baktığımızda, bu tartışmaların iki ana eksen üzerinde yoğunlaştığım görürüz. Bunlar ”insanmerkezcilik“ ve ”çevremerkezcilik“tir. Bu çalışmanın birinci bölümünde insanmerkezci ve çevremerkezci ”çevre etiği“ görüşler ele alındı. İnsanmerkezcilik, etik ilkelerin sadece insanlar için söz konusu olduğunu, insanın ihtiyaç ve çıkarlarının en yüksek, hatta özel bir önem ve değere sahip olduğunu ileri sürmektedir. Buna karşılık, toprak etiği, derin ekoloji, yaşama ve doğaya saygı erikleri olarak adlandırılan çevremerkezci etikler ise insanmerkezciliğin aksine doğal dünyanın kendinde ya da kendi basma bir değeri olduğu felsefi öncülüne dayanmaktadır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde ise çalışmamızın asıl konusunu oluşturan Hans Jonas'ın etik görüşü üzerinde duruldu. Hans Jonas'a göre, modern teknoloji insan eyleminin doğasını değiştirmiştir, insan eylemindeki bu değişiklik etikte de köklü bir değişiklik gerektirmektedir. Bugüne kadar etik sadece insanın insanla olan ilişkisini ele almış, yani insanmerkezci olmuştur. Oysa Jonas, günümüzde modern teknolojinin geleneksel etiğin içermediği yeni ölçekli eylemleri, nesneleri ve sonuçları ortaya çıkardığım, insanın bu teknolojik müdahalesine karşı savunmasız kalan doğanın bir sorumluluk nesnesi olarak ele alınması gerektiğini vurgular. Ona göre, yeni etiğin imperativi ya da sorumluluk ilkesi de ”eski“ etiğin imperativinden farklı olarak ”öyle eyle ki, senin eyleminin sonuçları yeryüzündeki insan yasanımın sürmesiyle uyumlu olabilsin“ şeklinde olmalıdır.m Kısacası Jonas, etiğin insanmerkezcilikten kurtarılmasını, kendisine insandan başka bir dayanak bulması gerektiğini düşünmektedir. Bu ise ona göre doğadır. Jonas bu bağlamda insandan ve onun değerlerinden hareket eden etik yerine doğayı merkeze alan bir etik, ”sorumluluk etiği“ önermektedir. Bu çalışmanın sonuç kısmında ise Hans Jonas'ın ”doğanın kendi basma bir değer taşıdığı“ temel sayıltısının doğru olmadığı, etiğin doğadan değil de, ancak insandan ve onun değerlerinden hareket edebileceği, bu nedenle de bir ”çevre etiği“nin mümkün olamayacağı İoanna Kuçuradi'nin ”değer görüşü"ne dayanarak gösterilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY For the past few years, the growing awarness that the increasing environmental problems have begun the threaten life on the earth has also aroused interest in philosophy and the ethics, one of the oldest branches of philosophy. With the rising expectation any the hope that philosophy, especially ethics can find a solution to environmental problems,“environmental philosophy”and“environmental ethics”have been more frequently mentioned. When we look at the discussions about environmental ethics, we see that two main directions are the focus of attention:“anthropocentrism”and“ecocentrism”. The first chapter of this study, deals with both the anthropocentric and the ecocentric theories of environmental ethics. Anthropocentrism claims that ethical principles are only for humans, and their needs and interests are of the utmost importance and value. But the ecocentric ethics, also known as land ethic, deep ecology, reverence for life and respect for nature, is based on the philosophical premise that nature has a value in and of itself. Constituting the main topic of tins study, the ethics of Hans Jonas is examined in the second chapter. According the Hans Jonas, modern technology has changed the nature of human action, thus making a change necessary in the ethics, too. Up to now the ethics has been interested only in ethical relation man with man which makes it anthropocentric. On the other hand, Jonas emphasizes that today, modern technology has introduced actions of such novel scale and objects and consequences which the traditional understanding of ethics does not contain, and also stressed that nature, being defensless against this technological interference, must be treated as an object of responsibility. According to Jonas, the imperative of the new ethics must be different from the imperative of“traditional ethics”and this new imperative should be formulated as“Act so that the effects of your action are compatible with the permanence of genuine human life.”In short, Jonas thinks that ethics must be based not upon human being, but nature. In this context, Jonas put forward an“ethics of responsibility”which places nature, not human being and his values, in the center. In the last chapter of this study, by referring to İoanna Kuçuradi's view of“ethics and value”, I have tried to refute Jonas' s assumption that nature has a value in itself and shown that the ethics can not be based on nature, but on human being and values.