Etkin öğrenme yaklaşımının sınıf öğretmenleri tarafından uygulanması
The Application of active learning approach by classroom teachers
  1. Tez No: 113435
  2. Yazar: MESUDE AYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin Etkin öğrenme Yaklaşımı etkinliklerini sınıf ortamında ne derecede uyguladıklarını, her iki gruptaki ve farklı kıdemlerdeki öğretmenlerin bu etkinlikleri uygulama düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 2000-2001 öğretim Yılında, Ankara il merkezinde resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenleri; örneklemini ise, bu okullar içerisinden random olarak seçilen 26 resmi ve 9 özel ilköğretim okulunda görev yapan 476 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada“Betimleme Yöntemi”kullanılmış, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket verilerini desteklemek amacı ile resmi okullarda gözlem ve öğretmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Etkinliklerin uygulanma sıklığı ile ilgili verilerin analizinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalama ; resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin söz konusu etkinlikleri uygulama düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını bulmak için de t testi kullanılmıştır. Ayrıca hangi etkinliğin hangi okul türünde daha sık kullanıldığını bulmak için Chi-Square (X2) testi uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anketin kapsam geçerliliği için uzman kanılarından yararlanılmış, güvenilirliği için ise, Cronbach Alpha Katsayısı hesaplanmıştır. Cronbach Alpha katsayısı 0.84 olarak bulunmuştur. Bu araştırmada, sonuç olarak şu yargılara varılmıştır. 1. Resmi okullarda görevli öğretmenler belirtilen etkinliklerden en çok, sunulan kavramlara ilişkin öğrencilerin örnek vermelerine olanak tanıma ve ünite ile ilgili konularda yaşanan güncel sorunlarla ilgili olarak öğrencilerin düşüncelerini ifade etmeleri etkinliklerini uygulamaktadır.2. Özel ilköğretim okullarında çalışan 102 öğretmen de en çok öğrencileri dersi hedeflerinden haberdar etme, sunulan kavramlara ilişkin öğrencilerin örnek vermesine olanak tanıma ve ders sonunda öğrencilerin öğrendiklerini kendi cümleleri ile ifade etmelerini sağlama etkinliklerini kullanmaktadır. 3. Resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışan öğretmenler arasında, Etkin öğrenme Yaklaşımını temel alan etkinlikleri kullanma sıklıkları bakımından anlamlı fark vardır, özel okullarda görev yapan öğretmenler etkinlikleri, resmi okullarda görev yapan öğretmenlere oranla daha sık gerçekleştirmektedir. Özel okulda görevli öğretmenler anket formunda yer alan her etkinliği resmi okulda görevli öğretmenlerden daha sık kullanmaktadır. 4. öğretmenlerin mesleki kıdemindeki farklılıklarla etkinlikleri uygulama düzeyleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır, öğretmenlik mesleğinde 16 yıl ve daha fazla çalışan öğretmenlerin bu etkinlikleri 5-10 yıl ve11-16 yıl kıdemli öğretmenlerden daha fazla uyguladıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to put forward, to what extent classroom teachers working in state and private primary schools connected to the Ministry of Education, apply the Active Learning Techniques in the classroom and if there exist particular differences between the level of application of these techniques of teachers of each group and of different years of experience. The population of the research constitutes of classroom teachers working in private and state primary schools situated in the center of Ankara in the academic year of 2000-2001, while the samples of the research constitute of 476 classroom teachers working in 26 state and 9 private primary schools randomly chosen.“Descriptive Method”has been used in the research and the data have been obtained through questionnaire. Observations and meetings with teachers have been realized in state schools, in order to support the data obtained through questionnaires. Percentage, frequency and arithmetical means have been made use of in the analysis of the frequency of application of the techniques; and“test t”has been used in order to find out if there exist exstensive differences between the levels of application of the techniques among teachers of state and private primary schools. Furthermore Chi- Square (X2 ) test has been applied in order to find out which type of technique is used more frequently than the others in each group of schools. Ideas of experts have been applied for content validity of the questionnaire prepared by the researcher; for the reliability of the questionnaire, Cronbach Alpha Coefficient, which has been found as 0.84, has been calculated.As a result of this research, the following conclusions have been reached: 1. Teachers working in state schools mostly follow the techniques of allowing their students to give examples related to the subjects presented in class and to explain their ideas about daily events in relation with the units covered in the lesson. 2. 102 teachers working in private schools mostly make use of the methods of informing the students about the target of the lesson, allowing their students to give examples related to the subjects covered in the class, and encouraging their students to explain what they have learned, with their own words. 3. There are particular differences between teachers working in state and private primary schools in terms of making use of techniques based on Active Learning. Teachers working in private schools make use of these techniques more frequently than those working in state schools. Teachers working in private schools realize each technique presented in the questionnaire more frequently than those working in state schools. 4. It has also been investigated if there exists a difference between teachers of different years of experience, in terms of applying the techniques. It has been found out that teachers with an experience of 1 6 years or more, make use of these techniques more than those with an experience of 5-1 0 years and of 1 1 -1 6 years.