Türk tütününde kadmiyumun nicel olarak saptanması
  1. Tez No: 11344
  2. Yazar: NİLGÜN OTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Doğada saf olarak bulunmayan nadir metallerden biri olan kadmiyum, endüstride pekçok alanda kullanılmaktadır. En önemli toksikolojik özelliği insan organizmasında yarı ömrünün çok uzun olmasıdır. Çeşitli kaynaklardan gelen kadmiyum, insanlara yiyecekler ve içecekler aracılığı ile, içme suyu, hava ve tütün tüketimi ile ulaşmaktadır. Kadmiyumun tütün bitkisine, çevre kirliliği nedeniyle topraktan geçtiği düşünülmektedir. Tütün kullanımı insanlarda kadmiyum maruziyetini büyük ölçüde artırmaktadır, ülkemizde tütün tüketimi oldukça yüksektir. Bu çalışmada, toplumumuzun bu yolla kadmiyum maruziyetini değerlendirmek amacıyla, tütün yetiştirilen Ege, Karadeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerine ait beş ayrı kalitedeki tütünlerin kadmiyum düzeyleri, kadmiyum analizlerinde ençok kullanılan yöntemlerden biri olan Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometrisi ile tayin edilmiştir. Bu tütünlerde yaş ağırlık üzerinden kadmiyum düzeylerinin ortalaması, Ege Bölgesinde 0.800 yg/g ± 0.125, Marmara Bölgesinde 1.561 yg/g ± 0.33, Kara deniz Bölgesinde 1.463 yg/g ± 0.254, Doğu Anadolu Bölgesinde 1.239 yg/g ± 0.205, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 1.253 yg/g ± 0.168 olarak bulunmuş tur. Ege bölgesine ait tütünlerdeki kadmiyum düzeylerinin, diğer bölgele re ait tütünlerden önemli derecede düşük olduğu saptanmıştır (p < 0.05). Ayrıca, tüm bölgelere ait AG ile BG (p < 0.05) ve AG ile KP (p < 0.001) kalite tütünlerde, kadmiyum düzeyleri arasındaki farklılığın önemli oldu ğu görülmüştür. Tüm bölgelere ait tütünlerde kadmiyum düzeyleri açısından yıllar arasında farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cadmium is one of the rare metals which are not found in the pure form in the nature and has been used in various industrial fields. The most important toxicologic feature of cadmium is its long half-life in human body. Cadmium originates from various sources and reaches human being by food, beverages, drinks, air and tobacco. It has been suggested that tobacco plant gets cadmium from the soil due to environmental pollution and consequently, smoking highly increases the exposure to cadmium. Smoking is wery frequent in our country. Therefore in this study, we tried to evaluate the cadmium exposure due to smoking in Turkey. For this purpose, we analysed cadmium level in 5 different grades of tobacco samples from Aegean, Black Sea, Marmara, South-East and Eastern Anatolia by Flame Atomic Absorption Spectrometry which is one of the most frequently used method in cadmium analysis. We found a mean cadmium level (calculated from the wet weight) of 0.800 yg/g ± 0.125 in Aegean Region, 1.561 yg/g ± 0.33 in Marmara Region, 1.463 yg/g ± 0.254 in Black Sea Region, 1.239 yg/g ± 0.205 in Easthern Anatolia, 1.253 yg/g ± 0.168 in South-East Anatolia. The cadmium level in tobacco samples from Aegean Region was significantly lower than the samples from the other regions (p < 0.005). Additionally we found a statistically significant difference between the cadmium levels of AG and BG (p < 0.05) and AG and KP (p < 0.001) grade tobacco. We could not demostrate any significant difference in the cadmium levels of tobacco samples in consecutive years in the same region.