Bolu ilinde yabancı menşeli ve Türk tütünü yetiştiren bazı işletmelerin ekonomik analizleri üzerine bir araştırma
A Research on the origin of American tobacco and the oriental tobacco growing farms economic analysis in province Bolu
- Tez No: 5908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLU İLİNDE YABANCI MENŞELİ VE TÜRK TÜTÜNÜ YETİŞTİREN BAZI İŞLETMELERİN EKONOMİK ANALİZLERİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Ayfer ZORO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN 1989, Sayfa: I59 İüri: Yrd.Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Metin TALÎM Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Bu araştırma, Bolu İlinde yabancı menşeli ve Türk tütünü yetiştiren tarım işletmelerini kapsamaktadır. Bu çalışmada adı geçen işletmelerin ekonomik analizleri, üretim dönemi faaliyet sonuçları ile birlikte yapılmış ve bu işletmelerin biribirleri ile mevcut duruma göre mukayeseleri ele alınmıştır. Bunun yanında, bölgedeki yabancı menşeli tütün ile Türk tütününün bitki özellik- leri, yetiştiricilik işlemleri, üretim teknolojileri ba« kamlarından da mukayeseleri yapılarak, dekara ortalama maliyetleri tespit edilmiştir. Ayrıca, Dünya' da ve Tür kiye'de tütünün ekim alanları, üretim ve ekonomik önem lerine kısaca değinilerek, yabancı menşeli tütünün çift çi ve ülke açısından yarar ve zararları tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tütün yetiştiren işletmelerin ekonomik analizi, işletme faaliyet sonuçları, yabancı menşeli tütün, Türk tütünü.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE ORIGIN OF AMERICAN TOBACCO AND THE ORIENTAL TOBACCO GROWING FARMS ECONOMIC ANALYSIS IN PROVINCE BOLU Ayfer ZORO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor ; Asst. Prof.Dr. Seiahattin ERAKTAN 1989, Page: 159 Oury: Asst. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Metin TALİM Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ This research was carried out among the oriental and the origin of American tebacco growing farms in Bolu Province. In this emprical study, economic analysis were done and annual farm activity results presented and comparisons were made among the sample farms. In addition, average production costs per decare were determined for both farm types and two tobacco species were compared due to their several characteristics such as species characteristics farming practices and produstion technology. Tobacco farming zones, production and econo mic importance of Tobacco farming were brietly analysed both in Turkey and the world. Besides the advantages and disadvantages of the origin of American tobacco were discussed from the aspect of tobacco growers and the national economy. KEY WORDS: Tobacco farming. Economic analysis of farms, Annual Farm Results, the origin of American tobacco, the Oriental tobacco.