Plastik günce
Plastik diary
- Tez No: 113465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİRSEN GİDERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Sanatçı her insan gibi ölüme karşı duyarlıdır ve ölüm onun için büyük bir korkudur. Sanatçı yok olup gitmeye, unutulmaya karşı olan bu korkusunu yazdıklarıyla, çizdikleriyle yenmeye ve bu yolla ölüme karşı direnmeye çalışır. Tıpkı ölümsüzlük otunu arayan Uruk kralı“Gılgameş”gibi sanatçı da bu yolla ölümsüzlüğe ulaşmaya çalışır. Kuşkusuz sanatçının ürettikleri de bir gün yok olup gidecektir ama sanatçının ürünleri sanatçının kendisinden daha uzun süre varolacaktır. Plastik Günce adı altında yapılan bu araştırmada otoportre ve günce kavramları irdelenmeye çalışıldı. Çalışmanın birinci bölümünde Gide, Amiel, Pavese, Kafka, Oktay Akbal, Beckmann, Kahlo, Schiele, Dali gibi önemli ressamların günceleri; van Gogh ve Michelangelo'nun mektupları inceleme konusu oldu. Birinci bölümde araştırma daha çok otoportre konusunda yoğunlaştırıldı. Sanat tarihi boyunca otoportre konusunda önemli eserler veren Dürer, Rembrandt, Kollwitz, de Chirico, Schjerbeck ve Neşe Erdok gibi önemli ustaların otoportreleri ve sanatçılardaki otoportre çalışma ihtiyacının sosyal, psikolojik nedenleri incelendi. İkinci bölümde desen ve yağlıboya tekniğinde yapılan otoportre çalışmalarının analizleri yapıldı. İkinci bölüm için yapılan otoportre çalışmalarında desen ve yağlıboya tekniğinde figür resminin problemlerinin aşılması amaçlandı. Sanatçının kendisini ölümsüzleştirme çabası, biyolojik varlığını sonsuzluğa ulaştırmak olarak algılanamaz. Sanatçı kendisini ürettikleri ile yaşatmaya çalışır; otoportre de bu çabanın bir ürünüdür. Sanatçı hem ürettikleriyle hem de kendisini algılama biçimiyle kendisinden sonraki zamanlarda yaşamaya devam edecektir. Otoportre ve günce aynı çabanın, sanatçının yabancılaşmaya karşı verdiği bir mücadelenin, ürünüdür. Her ikisinde de sanatçı kendisini tanımlamaya ve kendisindeki değişimleri bu yolla ortaya koymaya çalışır. Otoportre ve günce aracılığıyla kendisine bakar, kendisini ele alıp yeniden düzenler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Artist is sensitive to death like every human and death is a great source of fear for him. He tries to overcome his such a fear through his writings and drawings and to resist against death. The artist tries to reach immontality through this way just like Uruk king“ Gılgameş”, looking for the weed of immortality. The products of the artist will no doubt disappear, one day, but his products will exist longer than he, himself. Self-portrait and diary concepts have been studied in this research titled“Plastik Diary”in the first part the diaries of the well-known painters such as Gide,Amiel, Pavese, Kafka, Schiele, Dali and the letters of van Gogh and Michelangelo were searched. Self-portrait was extensively studied in the first chapter. The self- portraits of such important artists as Dürer, Rembrandt, Kollwitz, de Chirico, Schjerbeck and Neşe Erdok producing important works about self- portrait throughout Art History and sociological and psicological reasons of why they needed to study self- portrait were investigated. In the second chapter, the analysis of self-portrait studies done in the design and oil painting tecnique were done. It was aimed to get rid of the problems of figurative paintings in the designe and oil painting tecnique. The efforts of the artist to make himself immortal cannot be perceived as the immortality of his own biological existence. The artist tries to be forever with his own products. Self- portrait is a product of such an effort. The artist will live forever both with his way of perceiving himself. Self- portrait and diary are products of the same effort which he struggles against alienation. In both, the artist tries to describe himself and sees himself through self-portrait and diary.