Türkiye örneğinde yeni sağ: Anavatan Partisi üzerine bir inceleme
New right in the Turkish example: A study on the Motheland Party
  1. Tez No: 113520
  2. Yazar: UĞUR ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET TÜRKİYE ÖRNEĞİNDE YENİ SAĞ : ANAVATAN PARTİSİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Özellikle 1980 sonrası dönemde İngiltere'de ve Amerika'da, Thatcher ve Reagan yönetimi ile siyasal pratikte yansımalarını bulan neo-liberalizmin Türkiye taşıyıcısı olarak siyasal arenada yerini alan parti Anavatan Partisi'dir. 1970'li yıllarda yaşanan global ekonomik kriz sonrasında 80'lerde Avrupa ve Amerika'da klasik liberalizmin eksik bıraktığı sosyal temaları da içeren yeni sağ akımı gelişmiştir. Türkiye'de de 1983 yılından günümüze kadar gelişen süreçte, gerek ulusal gerekse uluslar arası gelişmelere koşut olarak siyasal, ekonomik ve toplumsal eksenlerde yeni bir toplum dinamiği ve dokusu belirginleşmiş, aynı dönemde Cumhuriyet tarihimizin en yoğun“üst yapı”değişimi yaşanmıştır. Değişime uğrayan değer sistemlerinin sonucu olarak ortaya çıkan yeni yapının Batı dünyası ile entegrasyon çabalan ve küreselleşme ile birlikte, ilerlemelere olduğu kadar sorunlara da yola açmakta olduğu açıktır. Bu perspektiften bakıldığında siyasal, ekonomik ve toplumsal yeniden yapılanma gereksinim ve sürecinin Türkiye'nin özgün gerçekleri ile tanımlanması temel gereklilik olarak algılanmaktadır. Bu tezde 80'li yıllar Türkiye'si ve ANAP döneminin Batı yeni sağı ile ne kadar örtüştüğü değerlendirilmektedir. Temel tespit bu sürecin esas itibariyle geleneksel sağdan çok da ayrışamadığı ve Batı'da neo liberal akımın etkilerinin azalması ile ülkemizde de Özalizm'in gerilediğidir. Bu tespitten yola çıkarak Anavatan Partisi'nin bir kimlik kazanma sürecinin Özal'dan sonra ve ancak 90'h yıllardan sonra başladığı savunulmaktadır. Bu bağlamda Anavatan Partisi'nin günümüze geliş süreci irdelenmiş, Türk toplumsal yapısının dönem politikalarından ne düzeyde etkilendiği değerlendirilmiştir.Anılan perspektiften yola çıkılarak ekonominin politika, politikanın ise ekonomi üzerindeki etkileri ifade edilmiş, bu noktada da argüman olarak dönemin politik tercihinin keskin bir biçimde kalkınmacı yönden genişlemeci yöne geçişi ile oluşan yapının toplumsal sorunlar yarattığı savunulmuştur. Türkiye özelinde Batı neo-liberalizmine biçim olarak benzer, ancak içerik olarak farklı biçimde yaşanan gelişmeler ışığında gelinen noktanın açıklanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT NEW RIGHT IN THE TURKISH EXAMPLE (A STUDY ON THE MOTHERLAND PARTY) In Turkey, the political organization that has held a place in the political arena as an agent of Neo-Liberalism, which found its reflections in political practice particularly in the era after 1980 in England and the United States of America through Thatcher and Reagan governments, is the Motherland Party. Pursuant to the global economic depressions that the world went through in the seventies, the era of 80s brought about a new view to the right, which included the social themes, anteriorly neglected by classical liberalism in Europe and America. Since 1983, parallel with the national and international developments, in Turkey as well, a fresh society dynamics and a pattern have become significant as to political, economic and social axis. In the same period of time, the Turkish Republic has been through the most intensified“supra structural”alteration of its history. It is obvious that the new structure, emerging as the consequence of the altered systems of value, has lead not only to improvements; but as well, to problems due to efforts for integration with the western world, and globalisation. From this perspective, the necessity and process of political, economic and social restructuralisation should obviously be defined as per the Turkish authenticated facts. This thesis discusses how much the 80s Turkey and the Özal era correspond to the Western Neo-liberalism. The principal inspection is that this process mainly does not deviate largely from the traditional Right, and that the declining effects of neo-liberalisation as well was followed by declining“Ozalism”in Turkey. Taking this as the point of start, claims are that the Motherland Party has only become aIV“party”after Özal: that is to say after 90s. In this context, periodical developments in the history of Motherland Party have been examined, and how the policies of the time influenced and changed the structure of the Turkish society have been expressed. Again starting from the same perspective, the effects of economy on politics and of politics on economy have been expressed, and at this very point, it has been argued that the political preference of the period created a structure of social problems owing to sharp steps from development to expansion. The conclusive position in Turkey has been targeted be described under the light of developments that are physically similar to, but different from, as to the Western neo-liberalisation.