Günümüz heykel sanatında antikite olgusu
The Antiquity fact in contemporary sculpture
- Tez No: 113521
- Danışmanlar: Y.DOÇ. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Grek sanatı, heykelde adeta bir türü ifade eder ve sürekli Grek uygarlığıyla birlikte anılır. Bilim ve sanatın sistematik ve formel bir yapı kazanmasında önemli payı olan Grek kültürünün, heykel sanatı bağlamında salt akademik bir geçiş modeli olarak algılanmaması gerektiği düşüncesinden hareketle, çağdaş heykele olan etkisinin araştırılması önemli görünmektedir. XX. yüzyılın antikite eleştirisi daha çok heykelle ilgili kabaca biçimsel bir etkiyi reddetme olarak tanımlanabilir. Antikitenin günümüz heykeline etkisini anlamaya çalışırken, klasik heykel tanımıyla sınırlı kalınmamış, çağdaş sanat kavramına kaynaklık ettiği düşünülen her türlü antik olgu irdelenmeye çalışılmıştır. Örneğin metafor yaratma, teatral kurgu gibi nesneleri direkt bir amaç olmaktan çıkaran eğilimler çağdaş sanatla daha dolaysız benzerlikler taşıyan ve üzerinde düşünülmesi gerekli olan noktalardır. Ayrıca Grek estetiğinin teklik, dil, anıtsallık, kalıcılık kavramlarının günümüzü nasıl etkilediği de önemlidir. Antikitede ön plana çıkan başka bir olguda sanat nesnesi olarak insanın algılanışıdır. Böylelikle antropomorfizm, antikiteyle çağdaş sanat arasında ilgi kurabilecek bir yaklaşım biçimi olmaktadır. Ayrıca günümüze gelmeden önce antik etkinin geçirdiği tarihsel süreç içerisinde ayrı bir yeri olduğu anlaşılan Neoklasisizm,“etki”kavramının daha iyi tartışılmasını sağlayabilecek bir diğer başlıktır. Yaşadığımız zaman diliminin antikiteye bakışı yaklaşık yüzyıllık bir geçmişe sahiptir. Bu sebeple 1900'den sonrayı anlamak kişisel çalışmaları da daha anlamlı kılmalıdır. Antikite, yaşadığımız dönemi farklı şekillerde etkiler. Antropomorfîk olarak bakıldığında Greklerin fizyonomi ağırlıklı yaklaşımına yeni estetik tanımlar getirmek gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bireyin kendine duyduğu zaaf, günümüz sanatındaki yeni çabaların anlaşılmasını kolaylaştırır. Fakat salt dış görünümünden bağımsız, fizyolojik ve psikolojik açılımlarla insanın yeniden keşfedilmesi ise sanatın olduğu gibi izleyicinin de değişmesini gerekli kılmaktadır. Günümüz sanatında düşünsel ve duyusal olana ilgi, yine antikitede karşılığını bulan nesne karşıtı bir tavırdır.Sanatın gerçekten bir zaman kavramı içermediği düşüncesinden hareketle özgür sanatçının antikiteyi bir biçim dili olarak görebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Greek Art expresses almost a type in sculpture and always remembered with Greek civilization. It is essential that the influence at Greek Culture, having an important role in science and art's gaining a systematic and formal structure, on contemporary sculpture be investigated thanks to the idea that it should not be perceived considering art of sculpture, as a pure academic transition model. The antiquity critisism of XXth. Century can be defined as a rejection of roughly formal effect, mostly related to the sculpture. While trying to understand the influence of antiquity on contemporary sculpture, it has not been limited to the classical sculptor definition; all kinds of antique facts considered to be the source of contemporary art concept have been tried to examine. For instance, creation of a metaphor and tendencies which make the objects like teatral fiction not a direct purpose are the points which have direct similarities with the contemporary art which should be considered. Moreover, it is also important how oneness, language, monumentality, permanence concepts of Greek esthetics affect today. Another foremost fact in antiquity is the perception of human as an art object. Anthropomorphism, thus, becomes an approach which can establish a connection between antiquity and contemporary art. In addition, Neoclassicism which is understood to have a specific place in the historical process of antique influence before coming today is another title that enables influence concept to be discussed better. The glance of today at antiquity has almost a century past. Therefore, understanding after 1900s should make personal works more meaningful. Antiquity affects our era in different ways. When looked anthropomorphic, the need of new esthetic definitions for Greek approach that mostly consist of physionomy emerges. The weakness of individual for himself eases the understanding of new efforts of contemporary art. However, the newly discovery of human with physiological and psychological aspects independent of his pure appearance requires viewer, as well as art, to change. In contemporary art, theIV interest in what is ideational and sensorial is an attitude which is against object and has the response in antiquity. It can be stated that an independent artist may consider antiquity as a form language, thanks to the idea that art does, infact, not contain a time concept.