Kız meslek ve Anadolu kız meslek liseleri için grafik tasarım eğitimi kaynak kitap önerisi
A proposal for graphic design education source book at both girls vocational and Anatolian girls vocational high schools
- Tez No: 113519
- Danışmanlar: PROF. HASİP PEKTAŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla amaçlı olarak belirli değişiklikler oluşturma süreci olan eğitim, ulusal gelişim için önemlidir. Hızlı nüfus artışı, yoğun iç göçler vb. sorunlar; okullaşmanın yanı sıra eğitimin niteliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, eğitim sisteminin yapılanma ve işlevselliğinden kaynaklanan sorunlar da devam etmektedir. Ekonomik, sosyal ve toplumsal kalkınma sürecinde yeni ve çağdaş bilgiler kullanılmalı; planlı ve istikrarlı, bilinçli ve çok seçenekli eğitim sistemleri hızla yaşama aktarılmalıdr. Bu açıdan, mesleki eğitim; sektörel gereksinimlerin giderilmesi, işsizliğin azaltılması ve iş gücü verimliliğinin artırılmasında avantajlar sunmaktadır. Mesleki ve teknik ortaöğretimde nitelikli insan kaynaklarının yetiştirilebilmesi için, uygulanmakta olan programların, eksikliklerinin giderilmesi ya da yeniden yapılandırılmaları gerekmektedir. Ayrıca, Kız Meslek ve Anadolu Kız Meslek liseleri Tasarım ve Teknolojisi Alanı'nda yer alan Grafik Dalı'na ait, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan bir ders kitabı, öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitabı bulunmamaktadır. Mesleki eğitimin bu alanında yaşanan boşluk, oldukça sınırlı ulusal kaynaklarla giderilmeye çalışılmaktadır. Tasarım ve Teknolojisi Alanı Grafik Dalı'na yönelik hazırlanan öğretim programının, sektörel gereksinimleri karşılamaktan çok uzak olduğu tespit edilmiştir. Hazırlanmış olan program içeriğinin, karışık biçimde sınıflandırarak görsel ve düşünsel algılamayı güçleştirdiği; alan teknolojileri ve terminolojilerine yer vermediği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada rapor edilen uygulama; Grafik Dalı'nın, baskı öncesi, baskı süreci ve baskı sonrası uygulama alanlarını kapsayan ve daha çok, teknik bilgiler içeren kuramsal nitelikli bir kaynak kitap önerisi olarak hazırlanmıştır. Bu kaynak kitap önerisi, yardımcı grafiker adaylarının alanla ilgili çalışma ortamlarında kullanılan sektörel teknolojiye uyum sağlayabilmeleri; ticari beklentiIll ve talepleri bilgisel donanımlarıyla karşılayabilmeleri; istihdam edilebilmeleri; yerel, bölgesel ve ulusal ekonomiyi verimlilikleriyle destekleyebilmeleri idealinin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Education, the process of making certain deliberate changes on the individuals's behaviour by means of his own experience, has great importance in the development of a nation. Problems such as rapid increase in population, intensive domestic immigration, etc. affect the quality of education in a negative way. In addition, the problems arising from the structure and functionality of the education system. In the economical and social development process, new and contemporary information must be used, and planned, stable, conscious and multi - optioned education systems must be put into practice immediately. From this perspective, professional training supplies several advantages in satisfying the sectorial reguirements, reducing unemployment and increasing the efficiency of the productive power. To prowide qualified productive power in professional and technical secondary education, it is necessary to reduce the insufficiency of the programmes in currency or reconstruct these programmes. Furthermore, there is no course book, student's work book and teacher's guide book which belong to Graphics in the“Design and Its Technology”in Girls Vocational Highschool And Anatolian Girls Vocational Highschools. The gap in this field of professional education is being tried to overcome with the national sources which are very limited. It has been determined that the training program prepared for Graphics in“Design and Its Technology”does not really satisfy the sectorial requirements. It has also been observed that the content of the program makes visuals and mental perception by classifying in a complex way and does not allow field technologies and terminologies. The application reported in this study has been prepared as a theoretical source book suggestion which includes practise field in the pre - press, during - press and post - press procesess of Graphics and technical information.This source book suggestion has been formed to realize the goals of“Assistant Graphic Designer”candidates such as adapting to the sectorial technology used in the working environment related to the field, satisfying commercial expectations and demands by their theoretical equipment, being employed and supporting the local, regional and national economy by their efficiency.