1923-1938 yılları arasında yayımlanmış tarih bilincini yansıtan tiyatro eserlerinin incelenmesi
Analysis of theatrical works reflecting historical conciseness published between 1923 and 1938
- Tez No: 113537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tiyatro, görsel bir sanat olması bakımından, insan zihnine çabuk etki eder. Bu yüzden tiyatronun eğitsel yönünden yararlanmak gerekir. Cumhuriyet'e kadar gelişme gösteren tiyatro, bu dönemde özellikle Atatürk'ün çalışmalarıyla daha da gelişmiş ve tiyatronun eğitsel yönünden yaralanılmıştır. Mustafa Kemal'in amacı, sanatı Türk toplumunda hem yayıp geliştirmek hem de bu sanatlardan yaralanmak olmuştur. Bu çalışmada da 1923-1938 yıllan arasında yazılan tarih konulu tiyatro eserleri işlenmiş, bu görsel sanatın Cumhuriyetin ilk yıllarındaki yeri üstünde durulmuştır. Bu dönemde yazılan tiyatro eserlerinin kurgusunun ağır olmadığı, pek çoğunun tek perdelik okul piyesi şeklinde olduğu görülmüştür; ancak eserler, ortaya çıkan bazı yeni kavramları kapsaması ve yansıtması yönünden önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu tezde de en çok, eserlerin bu yönü üstünde durulmuş, kapsadığı kavramlar örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Theatre effects human mind quickly because it is a visual art. Therefore it is useful to use educational side of the theatre. Theatre had been developing until Republic. Especially at this stage it developed rapidly with the labour of Atatürk. Therefore the educational side of theatre could be used. The aim of Mustafa Kemal was to spread of the art in Turkish society and to make use them. In this study some works of theatre which were about history and have been written between 1923 and 1938 are searched. Moreover it is emphasized on the place of this visual art on the previous years of republic. Works of theatre which has written at this stage has been found not complicated. Most of them were seen as school play which were single act. However, because works of theatre cover some new concepts and reflect them, they have an important place. In this study, it was emphasized on this side of works theatre and it was explained coverage of concept with some specific examples.