Program geliştirmede proje tabanlı öğrenme yaklaşımı
Project based learning approach in curriculum development
  1. Tez No: 113538
  2. Yazar: CANAY DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu araştırmada, Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı açıklanmaktadır. Yaklaşım, eğitim programının öğelerinden olan hedefler, eğitim durumları ve sınama durumları açısından incelenmiştir. Bunun yanı sıra yaklaşımda teknolojinin kullanılması ile öğrenen ve öğretmen özellikleri konulan da ayrıntılı olarak ele alınmış ve örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmada temel olarak, Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı'nın literatür tarama yoluyla açıklanması ve program geliştirmenin belirlenen öğeleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Program geliştirmede Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı'nı inceleyen bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı ile ilgili araştırmayı desteklemek ve yaklaşımın örnek bir uygulamasını göstermek amacıyla, bir özel okulda İlköğretim 3. sınıflardan biri deney biri de kontrol grubu olmak üzere seçilen iki şubede uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. İlköğretim 3. sınıf Hayat Bilgisi dersine ait bir ünitede gerçekleştirilen çalışmada, deney grubunda Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı'na göre ders işlenirken kontrol grubunda geleneksel öğretim devam ettirilmiştir. Uygulamanın yapıldığı üniteden önce ve sonra, her iki grubun öğrencilerinden dersin işlenişi ile ilgili görüşleri alınmıştır. Ayrıca uygulama süreci içerisinde öğrenci ve öğretmenlerle görüşmeler yapılmış ve öğrenci davranışları gözlenmiştir. Uygulamadan elde edilen veriler betimsel analiz kullanılarak incelenmiş, bulgular uygulama gruplarıyla sınırlı tutulmuştur. Araştırmanın uygulama aşaması, İlköğretim 3. sınıf Hayat Bilgisi dersine ait bir ünite kapsamında gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın yapılmasından önce ve sonra, deney ve kontrol grubundaki öğrencilere“Hayat Bilgisi Dersinin İşlenişi İle İlgili öğrenci Düşünceleri Formu”verilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğretmenlerine ise dersin işlenişi ile ilgili görüşlerini almak üzere“Hayat Bilgisi Dersinin İşlenişi İle İlgili öğretmen Görüşleri Formu”verilmiştir. Uygulama sürecinde, öğretmen ve Au öğrenci davranışları için gözlem formlarının kullanılmasının yanı sıra öğretmen ve öğrencilerle“yapılandırılmış görüşme tekniği”kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Uygulama çalışmasından elde edilen sonuçlara göre deney grubu öğretmeni Hayat Bilgisi dersinde öğrencilerin etkin katılımlarını, araştırmalar yaparak bilgiye ulaşmalarını, araştırmalarını sunmalarını desteklediğini ve öğrencilerin ürün ortaya çıkarmalarının onların yaşama hazır duruma gelmelerini sağlayacağını belirtmiştir. Diğer yandan öğretmen, Hayat Bilgisi dersinde öğrencilerin her konuda ve ünitede ürün çıkarmasının zor olacağından, bu durumun öğrencide baskı oluşturabileceğinden, ayrıca bu tür çalışmalar için zamanın yetersiz ve programın yoğun olduğundan da bahsetmiştir. Bunun dışında öğrencilerin bilgileri düzenlemeleri sırasında mutlaka öğretmenin rehberliğinin olması gerektiğini, ileriki yaşlarda bunu öğrencilerin kendilerinin gerçekleştirebileceğini belirtmiştir. Ayrıca öğretmen, öğrencilerin birbirlerini değerlendirme çalışmalarının sadece belirli zamanlarda (örneğin sunum aşamasında) gerçekleştirilmesinden yana olduğunu ifade etmiştir. Uygulama çalışması sonrasında deney grubunda, Hayat Bilgisi dersinde grup arkadaşlarıyla dergi, kitapçık gibi bir ürün oluşturmak isteyen öğrenci sayısında bir artış olurken, kararsız öğrencilerin sayısında azalma görülmüştür. Ayrıca Hayat Bilgisi dersinde kendi çalışmaları hakkında arkadaşlarının görüşlerini belirtmelerini isteyen öğrenci sayısında da bir artış olmuştur, öğrencilerin uygulamanın bitiminden sonra“Hayat Bilgisi dersinde sadece öğretmenin anlatmasına bağlı kalmamalıyız.'' ifadesini kullanmaları da önemli bulunmuştur. Ayrıca Hayat Bilgisi dersinin hangi yollarla işlenebileceği sorusu ile ilgili konuda ”proje çalışmaları" seçeneğini seçen öğrenci sayısında artış görülmüştür. Eğitimimizde, Proje Tabanlı öğrenme Yaklaşımı ya da bu yaklaşıma benzer yaklaşımlarla öğrenenlere erken yaşlardan başlayarak, özellikle tüm yaşamlarında kullanacaktan, düşünme ve araştırma becerilerini kazandırma konusuna gereken önem verilmelidir. Bu çalışma aracılığıyla konu ile ilgili yapılacak olan diğer araştırmalara olduğu kadar, İlköğretim Hayat Bilgisi programında yapılması olası olan geliştirme ve yenileme çalışmalarına da katkı sağlanacağı düşünülmektedir. A
Özet (Çeviri)
In this research Project Based Learning is explored. This approach is studied in terms of ite objectives, learning situations and testing situations. What's more, subjects such as the usage of technology and the characteristics of learners and teachers are considered in a detailed way and a model of the practice is given. In this study, the aim is the presentation of Project Based Learning by means of literature searching and the examination of Project Based Learning in terms of the designated components of curriculum development In this study in which Project Based Learning in curriculum development is examined qualitative research method is used. In order to support the research on this approach and to show a model practice of the approach, a practice is realized in two of the selected sections from the 3rd grade in a private school. One of the sections is the experimental group, whereas the other is the control group. In the study in which a unit from the 3rd grade of the primary school lesson called Life Studies is used, courses are done according to Project Based Learning approach in the experimental group while traditional instruction method is carried out in the control group. The opinions of the students from each group about the procedure of the lesson are asked both before and after the unit is done. Moreover, interviews are made with the students and the teachers, and the behaviours of the students are observed during the practice process. The data had from the practice is analysed by using the descriptive method, and findings are limited to the practice groups. The practice step of the research is within the scope of a unit in the 3rd grade of the primary school, in Life Studies. The Form of Students' Ideas About the Process of the Lesson Called Life Studies“ is given to the students of the experimental and the control groups before and after the practice is done. The Form of Teachers' Opinions About the Process of the Lesson Called Life Studies”is given to the teachers of the experimental and the control groups in order to learn their ideas about the procedure of the lesson. Observation forms are used for the behaviours of the students and the teachers. Moreover, an interview is done with the Â