Milli Mücadeleye katılan komutanların hatıratlarının karşılaştırılması
A Comparative study on the memoirs of the Turkish commanders of the National Struggle
- Tez No: 113560
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bu çalışmada, tarihin önemli kaynaklan olan, hatıratlardan, Milli Mücadele dönemi ile ilgili olan, Türk Kurtuluş Savaşı'nda Tümen ve daha üst seviye askeri birliklere emir komuta etmiş olan, Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir, İsmet İnönü, Ali Fuat Cebesoy, Ali İhsan Sabis, Fahrettin Altay, Kazım Özalp, Asım Gündüz, Selahattin Adil, İzzettin Çalışlar, Mehmet Şefik Aker, Sami Sabit Karaman ve Ayıcı Arif lakabıyla bilinen Miralay Mehmet Arif olmak üzere 13 komutanın hatıratı ele alınarak karşılaştırılmıştır. Hatıratlar, Türk Milli Mücadele Tarihi'nin belli başlı konuları bakımından karşılaştırılmıştır. Bu konular seçilirken, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin aydınlatılmasına katkı sağlayacak, bugüne kadar hatıratlara dayalı olarak ele alınmamış olan konular ön plana çıkarılmıştır. Çalışmada, ele alınan konular, sekiz bölüm halinde incelenmiştir. Çalışma ile, Milli Mücadelenin liderlerinin olayları değerlendirme şekli, yapmak isteyip de yapamadıkları ve gerekçeleri, birbirleri hakkında düşünceleri ortaya konmuştur. Bu çalışmanın, bundan sonra, arşiv belgelerine dayalı diğer çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Çalışmada, bugüne kadar pek fazla ele alınmamış olan, hatıratı ele alınan komutanların kendi sözlerine dayalı kişilik tahlilleri, kıdem meselesi, karşılıklı birbirlerini değerlendirmeleri, Türkiye'de rejimin oluşturulma süreci ve rejimin dayandığı temel esaslar hatıratların ışığında ortaya konmuştur. Çalışmada bu konularda daha detaylı olarak incelenmeye muhtaç problemler de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Memoirs are important sources of history. This thesis involves a comparative study of memoirs of thirteen Turkish Commanders of the National Struggle period who commanded division and upper-level formations of the armed forces during the Turkish Independence War, namely Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir, İsmet İnönü, Ali Fuat Cebesoy, Ali İhsan Sabis, Fahrettin Altay, Kazım Özalp, Asım Gündüz, Selahattin Adil, İzzettin Çalışlar, Mehmet Şefik Aker, Sami Sabit Karaman and Colonel Mehmet Arif (known as bear trainer Arif). Memoirs are classified in accordance with separate important aspects of the Turkish National Struggle Period. While selecting the study topics, care was taken to deal with the topics that would likely contribute to the clarification of the Turkish History and that had not been studied before by using the same method. Topics are studied in eight sections. In this study, some personal characteristics of the leaders of the National Struggle Period are clarified, such as their viewpoints on certain events, the things they desired to do but couldn't, and their opinions on each other. It is strongly advised that this study should be supported by future research based on archives. This study, based on the memoirs of the commanders, attempts to explain certain topics that haven't been studied in details yet, such as personality analyses of the commanders, the effects of their being superior or subordinate to each other, their comments on each other and the foundation period of the new regime and its bases. The topics that need further study are also displayed in this study.