Wrangel ordusunun İstanbul'a gelişi
The Arrival of Wrangel army in İstanbul
- Tez No: 99947
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Birinci Dünya Savaşı'na İtilaf Devletleri safında katılan Rusya, 1917'de meydana gelen Bolşevik devriminden sonra savaştan çekilmek zorunda kalmıştı. Devrimden sonra Rusya'da eski yönetim yani Çarlık taraftarı ile Bolşevikler arasında kanlı ve uzun bir iç savaş başlamıştı. Bolşeviklere karşı mücadele veren Çarlık taraftarı Beyaz Ordu generalleri arasında General Denikin, General Wrangel ve Amiral Kolçak gibi komutanlar vardı. Bunlardan General Wrangel Bolşeviklere karşı mücadele veren son general olmuştur. Kasım 1920'de Kırım'a çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra Bolşeviklerin Kırım'a girmesi sebebiyle ordusuyla beraber İstanbul ve çevresine yerleşti. Wrangel Ordusunun Türkiye'ye gelmesiyle İstanbul büyük bir mülteci akımına uğradı. Ruslar'ın istanbul'a gelmesinde en önemli rolü Fransa oynadı. Fransa'nın Kırım'a gönderdiği gemilerle gelen binlerce Rus İstanbul'un her tarafına dağıldı. Wrangel'in askeri gücü ise daha çok Gelibolu ve Limni adasına yerleştirildi. Silahlarıyla birlikte önemli bir askeri güç olan Ruslar'ı İtilaf devletleri Anadolu'daki Milli Mücadele hareketine karşı kullanmak istemişlerdir. Ancak Wrangel ve komutanları bu teklifleri geri çevirmişlerdir. General Wrangel ve komutanları bu tekliflerin aksine Anadolu'daki Milli Mücadele hareketine sempatiyle yaklaşmışlar ve kendi silahlarından Anadolu'ya da göndermeyi teklif etmişlerdir. Wrangel'in bu tutumu karşısında İngiltere ve Fransa, Rus ordusuna yaptıkları yardımları kesmişler ve ordunun İstanbul'dan ayrılmasını istemişlerdir. 67Ruslar yaklaşık bir yıl İstanbul'da kaldıktan sonra 1921 yılının ortalarından itibaren yavaş yavaş Türkiye'den ayrılmaya başlamışlar ve Kasım ayında artık Ruslar'ın büyük çoğunluğu Türkiye'den gitmişti. 68
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Russia, which joined the Allied Powers during World War I, had to withdraw from the war after the Bolshevik Revolution, which took place in 1917. After the revolution, a long and bloody civil war between the Tsarists, who supported the former regime and Bolsheviks started in Russia. The generals like Denikin, Wrangel and Admiral Kolchak in the Tsarist White Army fought against the Bolsheviks. Among these generals, General Wrangel was the last general who fought against the Bolsheviks entered Crimea, he had to settle in Istanbul and its environs with his Army. There was a great influx of Russians to Istanbul with the arrival of Wrangel's army to Turkey. France played a key role in bringing the Russians to Istanbul. Russians who came with the ships sent by France to Crimea dispersed all over Istanbul. Wrangel's military force settled primarily around Gallipoli and the Island of Limni. The Allied Powers tried to use the Russians, who constituted a considerable military power with their weapons, against the war of independence in Anatolia. However, Wrangel and his commanders approached the war of independence in Anatolia with sympathy and offered to send their weapons to Anatolia. When Wrangel took this position, England and France suspended the aid they provided to the Russian army and asked the army to leave Istanbul. The Russians gradually began to leave Turkey around mid-1921 after remaining in Istanbul for approximately one year and by November majority of the Russians had left Turkey. 69Within the one year that Russians remained in Istanbul, a different group came to being and this group was called the“White Russians”. 70