Vergilendirmede enflasyonun olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik düzenlemelerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The Evaluation of regulations on eliminating negative impacts of inflation on taxation
- Tez No: 113561
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET VERGİLENDİRMEDE ENLASYONUN OLUMSUZ ETKİLERİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK DÜZENLEMELERİN İNCELENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Enflasyonun vergilendirme üzerindeki etkileri, iki boyutlu bir yapıya sahiptir. Bunlardan birincisi; enflasyonun, devletin vergi gelirleri üzerindeki olumsuz etkileri, ikincisi ise enflasyonun mükellefler üzerindeki olumsuz etkileridir. Enflasyon; devletin vergi gelirlerini, vergi tahakkuk ve tahsil zamanları arasındaki sürelerin uzunluğuna ve vergi sisteminin esnekliğine bağlı olarak olumsuz etkilemektedir. Mükellefleri ise enflasyon vergisi ve enflasyonun vergi etkisi yoluyla satın alma gücü kaybına neden olarak ve vergiye tabi gelir ve servetler üzerinde nominal artışlara neden olarak olumsuz etkilemektedir. Mükellefler üzerinde bu şekilde ortaya çıkan satın alma gücü kayıpları ve nominal gelir ve servet artışlarının vergilendirilmesi, bir taraftan haksız vergi yükü artışlarına neden olurken diğer taraftan vergi ödeme gücüne göre vergi alınması ilkesinden sapılması sonucunu doğurmaktadır. Hem devletin vergi gelirleri üzerinde hem de mükellefler üzerinde ortaya çıkan bu etkilerin giderilmesi için çeşitli yol ve yöntemler kullanılmaktadır. Sürekli fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalan ülkeler, vergi sistemlerinde bu yol ve yöntemlere yer vermektedirler. Devletin vergi gelirlerini enflasyondan korumaya yönelik düzenlemeler; geçici vergi uygulaması ve tevkifat (kaynakta kesinti) uygulamasıdır. Bunun yanında bazı maktu ve nispi had ve tutarlar da çeşitli yöntemlerle enflasyona endekslenmektedir. Mükellefleri korumaya yönelik düzenlemeler ise endeksleme uygulaması ve enflasyon muhasebesi uygulaması gibi fiktif kazançların vergi dışı bırakılmasını sağlayan yöntemlerdir.Ülkemiz vergi sisteminde, hem devletin vergi gelirlerini enflasyondan korumaya yönelik düzenlemelere hem de mükellefleri korumaya yönelik düzenlemelere yer verilmiştir. Bu düzenlemerden bazıları amaçlarına ulaşmakta oldukça etkili iken bazıları ise bir takım olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadırlar. Bu çalışmada söz konusu uygulamaların sonuçları incelenmiştir. Vergi sisteminin enflasyondan korunabilmesi için enflasyon oranlarının düşürülmesi gerekmektedir. Ancak, enflasyonun ortadan kaldırılması oldukça zordur. Bu nedenle, enflasyonist bir ortamda hem kamu harcamalarını finanse edecek bir vergi hasılatının toplanmasının sağlanmasına hem de adaletsiz vergilemeye neden olmadan vergilendirme yapılmasının sağlanmasına yönelik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY THE EVALUATION OF REGULATIONS ON ELIMINATING NEGATIVE IMPACTS OF INFLATION ON TAXATION The impacts of inflation on taxation has a two dimensional structure; (1)the negative impacts of inflation on one state's tax revenues; and (2) a similar impact on taxpayers. Depending upon the longth of time between tax- assessment and tax-collection and the elasticity of the tax system, the inflation rate has a negative influence on one state's tax revenues. Its negatine impacts on taxpayers include their diminishing purchasing power and nominal increase in their gross revenues and properties liable to taxes. Such a philosophy of taxation entails increase in tax-burden in one site and causes the divergence of the principle“ collecting taxes subject to one's power of paying tax”in the other site. Several methods are currently being used in order to eliminate such negative impacts both on one state's tax revenues and taxpayers. Such countries experiencing with the treat of rises in the level of prices on a continuous basis employ some of these methods in their tax systems. The tax system in Turkey takes into consideration the regulations for protecting both the state's tax revenues and taxpayers from the inflation. The former regulation is reasonably effective for achieving the pre-set objectives. The latter one causes not only positive but also negative concequences. This study examines some of these concequences. It is necessary to reduce the inflation in one country in order to protect its tax system from the inflation. However, this is a difficult task to be accomplished. Thus, it might be really necessary to make arrangements which will provide the collection of tax revenues financing public expenses under an inflationary condition and imposing taxes by keeping equality on balance.