Kesirli faktöriyel tasarımlarda değişik ana etki planlarının elde edilmesi üzerine bir çalışma
A Study on the obtaining the different main effect plans of the fractional factorial design
- Tez No: 113593
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KEMAL ŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Deneyde belirlenen faktör sayısına ve bu faktörlerin araştırılmak İstenen seviyelerine göre deneyi planlamak, deney tasarım tekniklerinin başlıca kullanım amacıdır. Bu çalışmada, faktör ve seviye sayısına göre minimum denemeli planlar oluşturan bazı yöntemler tanıtılmıştır. Bu amaçla Taguchi tarafından oluşturulan ortogonal dizinler ve bu dizinlerin oluşturulması açıklanmıştır ve sonra Taguchi'nin dizinlerinin elde edilmesine alternatif olan bazı yöntemler tanıtılmıştır. Daha sonra bu yöntemler ile minimum deney sayısı ile ana etkilerin tahminlenmesini mümkün kılan planlar oluşturulmuştur. ^SMSOftiANTAS^Ort MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The planing an experiment according to the number of factor that are determine in the experiment is main target at the use of the experimental design techniques. In this study, some methods that construct the plans with the minimum number of runs, according to the number of level and factor are introduced. For that reason orthogonal arrays that have been developed by Taguchi and the obtaining these arrays are explained and then the alternative methods of Taguchi's arrays are introduced. After that, the plans that provide getting the estimates of main effects with the minimum number of runs are constructed. VII