Sanal işyerinde örgütsel davranış ve bir uygulama
Organizational behavior of virtual workplace and an application
- Tez No: 113600
- Danışmanlar: PROF.DR. MELEK TÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
SANAL İŞYERİNDE ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ VE BİR UYGULAMA ÖZET Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sanal işyerinin oluşmasına olanak sağlamıştır. Sanal işyeri, çalışanların işlerini yer ve zaman kısıtlaması olmadan bilgi ve iletişim teknolojilerini kollanarak yapabildiği alternatif işyeridir. Sanal işyeri ile yer ve zaman kısıtlamaları ortadan kalkmakta, çalışanlar işlerini istediği yer ve zamanda yapabilmektedir. Bu tip çalışma tarzının işgörenlere, işletmelere ve topluma getirdiği önemli avantajlar bulunmaktadır. Diğer taraftan, sanal işyeri çalışanların çalışma tarzını değiştirmekte ve örgütsel davranış konulan açısından hem yöneticilere hem de çalışanlara yeni zorluklar getirmektedir. Yöneticilerin sanal işyeri ile ilgüi en önemli çekincelerinden biri göremediği çalışanları nasıl kontrol edebileceği ve yönetebileceğidir. Bundan başka şu sorular da gündeme gelmektedir: Sanal işyeri programlarında çalışanlar nasıl motive edilecek ve ödüllendirecektir? Sanal işyeri programlarında çalışanlar ile nasıl iletişim kurulacak, sanal çalışanlara örgütsel değerler nasıl aktarılacak ve nasıl benimsenecektir? Bu tez ile sanal işyeri ortamının çalışanların örgütsel davranışları üzerindeki etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Sanal işyeri ortamının çalışanlar üzerinde iş tatmini, örgütsel bağlılık ve iletişim tatmini açılarından etkileri geleneksel ofis çalışanları ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada Minnesota İş Tatmin, Örgütsel Bağlılık ve İletişim Tatmin Ölçekleri kullanılmış olup sonuçlar tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri ile test edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda; sanal ofiste çalışanların iş tatmin düzeylerinin geleneksel ofis çalışanlarına göre daha yüksek olduğu, sanal ofis çalışanları ile geleneksel ofis çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin aynı düzeyde olduğu, sanal ofis çalışanlarının iletişim tatminlerinin geleneksel ofiste çalışanlara göre daha yüksek olduğu, sanal işyeri programlarının başarısında iletişim düzenin önemli değişken olduğu, sanal ofis çalışanlarının hem iş tatmini hem de örgütsel bağlılıkları üzerinde iletişim boyutlarından geri-besleme ve iletişim ikliminin önemli etkisi olduğu bulgularına ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Sanal İşyeri, Sanal Ofis, Tele-çalışma, İş Tatmini, Örgütsel Bağlılık, İletişim tatmini. m
Özet (Çeviri)
ORGANIZATIONAL BEHAVIOR OF VIRTUAL WORKPLACE AND AN APPLICATION ABSTRACT Developments in information and communication technologies resulted in the formation of virtual workplace. Virtual workplace is an alternative workplace in which workers can work without place and time limitations by using information and communication technologies. The organizational barriers, place and time, is no longer valid in the virtual workplace, therefore, workers can work at any time and anywhere without any limitations. This kind of working practice has many advantages for workers, organizations and society. On the other side, virtual workplace changes the way work is performed and challenges the employees and managers in the sense of organizational behavior. One of the main concerns that managers have is how to control and manage their employees in the virtual workplace. Other issues are how to motivate and reward the workers in tile virtual workplace, how to adapt organizational culture to virtual office workers, and how to communicate with them? This thesis attempts to research the effects of virtual workplace on workers' job satisfaction, organizational commitment and communication satisfaction by comparing with traditional office workers. Minnesota Job Satisfaction, Organizational Commitment, and Communication Satisfaction Questionnaires are used and results are tested by one-way variance analysis, regression and correlation analyses. According to studies conducted, it is found that virtual office workers are more satisfied than traditional office workers, virtual office workers have the same level of organizational commitment with traditional office workers, and virtual office workers are more satisfied with communication than traditional office workers. Also, it is found that communication is a significant predictor for successful virtual workplace and communication climate and feedback are significant predictors of both job satisfaction and organizational commitment. KEYWORDS Virtual Workplace, Virtual Office, Teleworlring, Job Satisfaction, Organizational Commitment, Communication Satisfaction. rv