Cumhuriyet Dönemi felsefecilerinin din anlayışı
Religion compherensions of republics philosophers
  1. Tez No: 113637
  2. Yazar: KENAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Din somut göstergelerden dolayı sosyal bir olgudur. Bundan dolayı din, bir değerler alanından çok sosyal hayattaki yansımalarına bakılarak açıklanmaya çalışılır. Bundan farklı olarak felsefe dini Tanrı, ruh, vahiy gibi soyut kavramlarla birlikte düşünür. Hatta bu kavramlar üzerinden yarı felsefi - teolojik öğretiler geliştirir. Bu çerçevede din felsefenin bir problemidir. Bu konuda felsefecilerin önemli problemlerinden biri dinin sınırlarıdır. Bu temel felsefi probleme tatmin edici bir cevap bulmak daima güç olmuştur. Felsefecilerin din üzerine belirtikleri görüşlerin etkileri bilindiğine göre, bu konudaki görüşlerinin incelenmesi de bir o kadar önemlidir. Bu çalışmamızda Cumhuriyet Dönemi felsefecilerinin din anlayışını incelemeye çalıştık. Bu nedenle, çalışmamıza Cumhuriyet Dönemi felsefecilerinden Macit Gökberk, Takiyettin Mengüşoğlu, Nermi Uygur, H. Ziya Ülken, M. Türker Küyel ve Hüseyin Batuhan'ı seçtik. Bu felsefeciler formasyon itibari ile felsefe eğitimi alan kişilerdir. Çalışmada, ilk önce felsefecilerin felsefe ile din arasındaki probleme ilişkin olarak belirttikleri görüşlerine değindikten sonra, oluşturduğumuz, dini anlama biçimlerinden yola çıkarak düşüncelerini sınıflandırdık. Daha sonra dinin sosyal alanda yarattığı siyasi, ahlaki ve hukuki problemler üzerine olan görüşlerini ortaya koymaya çalıştık. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Religion is seen because of concrete indicator as a social case. For this reason Religion is tried to explain as a social fact more a value sphere. Generally, philosophy think religion with abstract concepts such as God, spirit, revelation. Philosophy improves philosophical - theological doctrines, even concerning these concepts. For this reason religion is a problem of philosophy. One of the central problems of philosophers is borderline of religion. It has always been difficult to give a satisfactory answer to this perennial question. Religion is influenced because of philosophers explain concerning religion. Consequently, it is important to investigate philosophers' opinion about this object. In this study, we studied to investigate religion compherensions of Republic's philosophers. Thus, we chose Macit Gokberk, Takiyettin Mengüşoğlu, Nermi Uygur, H. Ziya Ülken, M. Türker Küyel and Hüseyin Batuhan from Republic's philosophers in this study. We considered because of the philosophers have a philosophy education and formation. In this study, first, we mentioned opinions which the philosophers stated relating to problems between religion and philosophy. Later, we constituted the religion understanding forms in order to categorize their religious comprehensions. Then, we revealed their opinions about the problems which religion created politic, ethik and legal problems in a social life. IX. vükswöCİ«tİJi kbmui BOKOMAKrASYOIt «KBfl