İslam Hukukunda hukuki yükümlülüğü edaya imkan sağlayan kudret
Might that make logal obligation possible to perform in Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 113638
  2. Yazar: FETULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İslâm hukukunda insan, bazı görevleri yapmakla yükümlü tutulmuştur. Bu görevleri yerine getirmesi ise ancak kudret sıfatına sahip olmasıyla mümkündür. Kısaca kudret kavramı, insanın sorumluluklarını yerine getirebilme gücü demektir. Bu gücün iki temel yönü vardır. Birincisi, kişinin kendine ait unsurlar; ikicisi ise, insanın dışında bulunan unsurlardır. Kudretin temeli, kişinin kendine ait olan fiziki gücüdür. Dışındaki unsurlar ise kişinin onlara sahip olması ile kudret kapsamına girerler. İslâm hukukunda yükümlülük için varlığı şart olan kudret budur. İslam bilginlerinin mahiyeti hakkında tartıştıkları kudret ise, fiili işleme anında ortaya çıkan güçtür. Kişi sahip olduğu güç kaynaklarını kullanarak fiile yöneldiğinde ortaya çıkan bu kudret ile sorumlulukları yerine getirir. Kudret kavramı, üç yönden taksim edilebilir: Birincisi, ortaya çıkışı açısından; ikincisi, bireye ait yükümlülükler açısından; üçüncüsü ise topluma yönelik yükümlülükler açısından. Kudrete bütün yükümlülerin aynı seviyede sahip olduğu kabul edilir. Bunun yanında kudret, kişinin fiziki, aklî ve manevî durumlarına göre değişken olabileceği gibi; mükellefin bulunduğu ortama, zamana ve şartlara göre de değişkenlik gösterebilir. Böyle istisnai durumlar da dahil olmak üzere İslâm hukukunda kudrete ilişkin hüküm, mükellefiyetler karşısında herkesin, gücü oranında sorumlu olduğudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human being in Islamic Jurisprudence is required to fulfill some obligations. Fulfilling those obligations requires having might. In short, might is called power of fulfilling obligations. There are two main aspects of this power. First one is element belongs to individual. Second one is element out of individual. Base of might is physical power of individual. Elements out of individual are included in might when individual has them. According to Islamic jurisprudence this kind of might is condition of liability. Might that Islamic scholars discusses about its true nature arises in the time of action. With this might, arising when people use all sources towards action fulfill their obligations. Might concept can be classified into three: first in terms of emergence, second in terms of obligations belong to individual and third, in terms of obligations towards society. All people are regarded at the same level from the might point of view. In addition, might does not vary not only to physical, mental and spiritual conditions but also to environment, time and conditions in which individual lives. Including these exceptions, verdict related to might in Islamic jurisprudence is that everybody's obligation varies to his/her power. VI