Türkiye pamuklu tekstil endüstrisinin Gümrük Birliği sonrası durumu ve globalleşen Dünya endüstrisi içindeki geleceğinin projeksiyonu
The State of Turkish cotton textile industry after Custums Union and projection of its future in world industry being globalized
  1. Tez No: 113645
  2. Yazar: METİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gümrük Birliği sonrası pamuklu Türk tekstil endüstrisinin durumu, iplik, kumaş ve konfeksiyon ticareti ve üretimi ile ilgili yıllık veriler ele alınarak incelenmiş ve geleceğinin projeksiyonu yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile birlikte, tekstil endüstrisi, ihracat odaklı Türk ekonomisinin oluşturulmasında ve endüstriyelleşme sürecinde çok önemli bir rol oynamıştır. 1980'lerde ihracat ve pazar odaklı ekonominin geliştirilmesi ile stratejiler ortaya konmuştur. Bu stratejiler çerçevesinde Türkiye daha fazla üretim ve ihracat yapmak zorunda kalacaktır. Bu tarihlerde tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan Türkiye'nin, üretim artışını sağlamak amacıyla yapması gereken ve ithalat yoluyla yapacağı yatırımları gerçekleştirmek için gerekli dövizi karşılaması sadece tarım ürünleri ihracatı ile karşılaması imkansızdır. Bu aşamada tekstil endüstrisi, endüstriyelleşme yolunda önemli bir yükü üstlenmiştir. 1980'ier boyunca tekstil ve konfeksiyon endüstrileri Türk ekonomisinin omurgasını teşkil etmişlerdir ve 1980'ler boyunca en ülkenin en önemli döviz kaynağını oluşturmuşlardır. Bu özelliğini içinde bulunduğumuz günlerde de gösteren tekstil ve konfeksiyon endüstrileri 1980'li yıllar ile birlikte hızlı ve belirgin bir gelişim göstererek, 1990'lı yıllarda Türk ekonomisine en fazla katkıyı sağlayan endüstri haline gelmiştir. 1980'lerde ağırlıklı olarak tekstil hammaddesi, iplik ve kumaş ihracatı yapan Türkiye, 1986 ile birlikte katma değeri daha yüksek olan konfeksiyon ürünlerinin ihracatına ağırlık vermeye başlamıştır. 19901ı yıllarda katma değeri yüksek olan konfeksiyon ürünleri ihracatının artması, endüstrinin daha güçlü bir pozisyona gelmesine destek olmuştur. 6 Mart 1995 yılında imzalanan ve 1996 yılı başında yürürlülüğe alınan Gümrük Birliği Anlaşması ile birlikte Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki gümrük duvarları kaldırılmıştır. Gümrük Birliği ile birlikte ihracatın artacağı beklentisi ile tekstil üreticileri aşın ve plansız biçimde kapasite arttırıcı yatırımlar yapmışlar ve böylece talebin üzerindeki miktarlarda arzın ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Bu durum özellikle sermaye yoğun bir üretim tekniği gerektiren olan open-end iplik üretiminde yoğunlaşmıştır. Bu nedenle Türkiye tekstil üretiminde kapasite kullanım oranları düşmüş ve birim üretim maliyetleri artış kaydetmiştir. VIGümrük Birliği'ni izleyen yıllarda yaşanan ekonomik krizler, Gümrük Birliği sonrası beklenen ihracat artışı yolunda engel teşkil etmişlerdir, özellikle 1997 yılında yaşanan Uzakdoğu krizi Türkiye tekstil endüstrisini olumsuz yönde etkilemiştir. Kriz boyunca Uzakdoğu ülkelerinin aşın biçimde fiyat kırması, Türk üreticilerinin uluslararası ve iç pazarlarda rekabet gücünü düşürmüştür. Uzakdoğu krizini izleyen 1998 Rusya krizi Türk tekstilcisi için ikinci bir darbe olmuştur. Tüm bunlara rağmen Gümrük Birliği'nin sağladığı bazı avantajlarda bulunmaktadır. Öncelikle Türkiye'nin Avrupa ile entegrasyonu yolunda önemli bir adım teşkil eden Gümrük Birliği'nin tekstil endüstrisinin ürün kalitesindeki artış üzerinde, artmakta olan müşteri beklentileri sayesinde etkisi olmuştur. Ayrıca liberalleşen dünya ticareti içinde 2005 yılı ile birlikte zorlu bir sınavdan geçecek Türk tekstil endüstrisinin bu duruma hazırlanması için ortam oluşturmuştur. Bugün için, Avrupa Birliği Türk tekstil ve konfeksiyon endüstrilerinin ana pazarı konumundadır. Türkiye, konfeksiyon ürünlerinde %11,6'lık pay ile AB'nin en büyük ikinci tedarikçisi konumunda iken, tekstil ürünlerinde %8'lik pay ile en büyük beşinci tedarikçi konumundadır. Bu seviyeye gelinmesinde rol oynayan faktörler arasında, kaliteli üretim, pazara yakınlık, gelişmiş ülkelere kıyasla daha düşük üretim maliyetleri, yetişmiş insan, ihracat odaklılık, yüksek üretim teknolojisi sayılabilir. Gelecekte, daha da zorlaşacak ve sertleşecek küresel rekabetten etkilenmemek için, Türk tekstil endüstrisi yapılanmasını, daha yüksek katma değerli malların üretimine yönelerek, moda ve markaya ağırlık vererek, uluslararası fuarlara iştirak ederek, entelektüel haklara, insan sağlığına, çevreye ve toplam kalite yönetimine gereken önemi vererek sağlamalıdır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra, gelecekte yüksek kaliteli ürünler, katlanılabilir fiyatlar ve hızlı tedarik önemini koruyacaktır. Çalışma kapsamında uygulanan anket çalışması ile tekstil endüstrisinde faaliyet gösteren firmaların, endüstrinin Gümrük Birliği sonrası durumu ve geleceğine yönelik beklentiler ile ilgili görüşleri ortaya konmuştur. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the state of Turkish cotton textile industry after Costums Union and projection of its future have been observed with annual datas about yarn, fabric and garment production and trade. With the establishment of the Turkish Republic, textile industry has played an important role in the industrialization process and market orientation of the Turkish Economy. In 1980's, the government and the whole nation gave the decision of export and market oriented economic development strategy. Within the context of this strategy, Turkey would grow and develope by more production and export. It was clear that this meant import growth and it was impossible for an agricultural economy to generate enough currency to meet import demand. At this stage, the textile industry has played its important role. Textile and apperal industry has been the backbone of the Turkish economy since the beginning of 1980's. During 1980's, the textile and apparel industry was the most important hard currency earning sector of the Turkish economy. The industry has kept on this important position through decades. Textile industry in Turkey, has expanded rapidly in 1980's and showing a fast and significant growth by the years, it has become a major contributor to the country's economy in 1990's. While Turkey was exporting mostly textile products like fibres, yarns and fabrics during the early years of 1980's; it began to export more value added apparel products since 1986. Rising exports of value added apparel products in 1990's, reinforced the industry's strong position. Customs laws between European Community and Turkey were regulated by the agreement of Customs Union which was signed on 6* March 1995 and applied by the beginning of 1996. With a fake expectation of export increase according to the Customs Union, textile manufacturers made invetsments in huge amounts and therefore production quantity exceeded the market needs. This situation became intense in some sectors like open-end yam production. According to this, unit costs for these sectors became higher than the unit costs in other developing countries. vmFinancial and economical crises after tine Custom Union, also frustrated the higher amounts of export expectance. Especially Far East crisis in 1997 has effected the Turkish textile industry negatively. During this period, high percentage of sales prices drop, decreased Turkish manufacturers' rivalry capabilities both in international and internal markets. Russian economical crisis in 1998 which followed the Far East crisis caused a second crash. In spite of these situations, there are some advantages of Customs Union. First of all, Customs Union was the first step for being participator of European Union. Also there is a great effect of Custom Union on increasing quality level of products due to the customer demands. Also, being a part of Customs Union makes Turkish textile industry ready to intensive rivalry according to the liberalization of world trade in 2005. Today, European Union is the main market for Turkish textile and apperal industry. Turkey, is the second leading apperal supplier of European Union with a market share of %11,6 and fifth leading textile supplier of European Union with a market share of %8. Some of the factors which helped Turkish textile industry to reach this level are high product quality, being closed to the markets, lower labour costs according to developed countries, well trained human resources, export orientation and modem production technology For the future, being aware of hard competition and rough market conditions in international markets, Turkish textile industry, try to enhance their competibility as high as possible, by shifting their operations to the production of value added - high quality products, encouraging fashion designers, creating their own brand names, participating in international fairs to promote Turkish textile and apparel, giving importance to intellectual property rights, human health, environment and total quality management Also high quality, reasonable prices and quick response keep their importantance too. In this study, the opinions of the firms, those works for textile industry, about the situation of Turkish textile indusry after Customs Union and the future prospects about the industry has been examined by applying an inquiry. DC