Tedarik zinciri yönetimi ve bir örnek uygulama
Supply chain management and a case study
- Tez No: 113646
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bilgi çağı olarak adlandırılan yaşadığımız zaman diliminde meydana gelen hızlı teknolojik gelişmeler, bilgi teknolojilerinin yaşamımızda kendine gittikçe daha fazla yer açması sonucu bilgi paylaşımında ve kullanımında sahip olduğumuz esneklik, dünyamızı gündemden düşmeyen bir söylem olan küreselleşmeye doğru taşımaktadır. Küreselleşmenin doğal sonucu olarak müşterinin sınırsız bir arz durumuyla karşı karşıya kalması, müşteri taleplerinin her geçen gün değişmesine ve giderek daha da özellikli bir hal almasına yol açmıştır. Bu uçsuz bucaksız pazar ortamında firmalar kendilerini ciddi bir rekabet ortamının içerisinde bulmuşlar, müşterilerin taleplerini yerine getirebilmek için amansız bir yarışın içerisine girmişlerdir. Bu yarış içerisinde bir adım öne geçebilmek için firmalar, ürün ömürlerini kısaltmak, ürün çeşitliliğini artırmak, sürekli yeni ürünler sunmak gibi birçok alternatifi kullanmaktadırlar. Firmalar pazardaki bu değişimlere ayak uydurmak için“tedarik zinciri yönetimi”olarak adlandırılan bir entegrasyon yaklaşımına başvurmuşlardır. Tedarik zinciri yönetiminin temel amacı, müşteri taleplerine uygun olarak tasarımlanan ürünün hammadde temininden müşteriye teslimine dek süren, hatta gerektiğinde geri dönüşümü de içine alan süreç boyunca, bu sürece katılan tüm elemanların işbirliğini gerçekleştirerek zincirin daha etkin ve verimli çalışmasını sağlamak, kaliteyi yükseltmek ve maliyeti düşürmektir. Tedarik zinciri yönetiminde tedarikçinin ve müşterinin bu zincirin aktif birer elemanı haline getirilmesi bu yaklaşımda özellikle dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Tedarikçilerin, firmaların ürün tasarımı süreçlerine fikir ve önerileriyle katılımı kalitenin yükseltilmesi, hataların ve problemlerin azaltılması ve maliyetin düşürülmesi konularında firmalara önemli bir destek sağlayarak sürecin verimliliğini artırmaktadır. Ayrıca müşterilerden gelen geri bildirim de, firmaların müşteri ihtiyaç ve taleplerine uygun ürünler üretmesi, ve böylelikle doğru zaman ve yerde, doğru ürünlerin sunulması suretiyle pazardaki varlıklarını koruyabilmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fast developments occurring in our time called information age, the increasing flexibility in sharing and using information as the information technologies take up much more place in our lives, carries our world to globalization. Unlimited supply, as a typical consequence of the globalization, causes the customer demands to change gradually and more characteristically. In this boundless market environment, firms are faced with a serious and merciless competition in meeting customer demands. In order to go one step further in this competition, firms try several alternatives like reducing product life cycles, increasing product diversity and presenting new products. In order to keep up with these changes, firms have turned to an integration approach called "supply chain managemenf. The fundamental objectives of supply chain management are to make the chain work more efficiently and effectively, to increase the quality and reduce the cost by carrying out the collaboration of every element through the process starting from providing raw material to delivering product to the end consumer, also including recycling when necessary. One point that should be highlighted in this approach is the active role of the supplier and the customer within the chain. Suppliers increase the efficiency of the total chain by supporting firms in issues like reducing costs, reducing defects and problems and improving quality by participating in the product designing processes with their ideas and suggestions. Also with the feedback from the customers, firms make products according to the customer demands and requirements and in this way maintain their existence by providing the right products in the right place and time. VI