Tekstil eğitiminde bilgisayarlı brode desenleme
- Tez No: 113676
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN SÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET: Bu çalışmamızda, bilgisayarlı brode tasarımı ve desenlendirme sistemleri incelenmiştir. Öncelikle tekstil eğitiminde tasarım ve tasarımcının rolü ve ö nemi vurgulanmış olup, tekstilin diğer dallarında kullanılan bilgisayar sistemleri incelenmiş, tekstil endüstrisinde önemli bir role sahip olan brode tasarımı ve kullanım alanları konusunda bilgi verilmiştir. Sırasıyla nakış teknolojisi ile ilgili kaynak araştırması yapıl mış, brode-güpür nakısının tarihçesi, nakışta kullanılan hammaddeler, bilgisayar kullanımı ve desenlendirme yöntemleri, desen tasarımı, de sen çizim ve hazırlanması, punch işleminin yapılışı incelenmiştir. Daha sonra.kullanılan brode nakış desenleri, brode makinaları, nakışlı kumaşların terbiye ve bitim işlemleri ile ilgili bilgi verilmiş olup, brode-güpür örnekleri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, embroidery design with computer and design systems are examined. Before all else, design and tha designer's role and importance are explained. Computer systems, which are used in the other branches of textile are examined. Embroidery desing and usage fields which are significant in textile industry are explained. Written source which is related with embroidery technology is researched. The history of embroidery, raw materials used in embroidery, usage of computer and methods of design, design, construction and preparation of design, punch procers are examined. Then designs of used embroidery, embroidery machines, the taming and ending of embroideried fabrics are informed. Embroidery examples are given.