Uluslararası ilişkiler yönünden Türkiye Cumhuriyeti'nin Milletler Cemiyeti üyeliğine kabulü ve önemi
  1. Tez No: 113707
  2. Yazar: OĞUZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. RİFAT UÇAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Ill ÖZET Türkiye Cumhuriyeti'nin Milletler Cemiyeti'ne üyeliğinin uluslararası ilişkiler bakımından önemi ile bunun sonuçlarım ortaya koymaya çalıştığımız tezimizin ilk bölümünde Milletler Cemiyeti örgütünü belirtmeye çalıştık. Milletler Cemiyeti' nin kurulduğu siyasi ortamın incelenmesinin ardından Milletler Cemiyeti'nin kuruluş amacı ile yapısını anlattık.. Birinci bölümün diğer kısmında ise Milletler Cemiyeti çatısı altında ya da bu örgütün kontrolünde, uluslararası alanda gerçekleştirilen barışı koruma çabalarını ve Ortak güvenlik sistemini inceledik. İkinci bölüm, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasında yaşanan gelişmeler ışığında Türk dış politikasının oluşum dinamikleri incelenmeye çalışıldı. Lozan Banş Antlaşması öncesinde gerçekleştirilen kurtuluş mücadelesinin hangi şartlarda geliştiğini belirttikten sonra Lozan Barış Antlaşması ile Türk Devletinin gerçekleştirdiği siyasi başarıyı ortaya koymaya gayret ettik.. Lozan Antlaşması etkisinde gelişen 1923-1932 yıllan arasında Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinin incelendiği ana başlığın ardından bölüm sona ermiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin Milletler Cemiyeti'ne girişini inceledik. Bu bölümde Milletler Cemiyeti'ne üyeliği yaşanan en son gelişme olarak ele aldık ve üyeliğin öncesinde Türkiye'yi üyeliğe götüren ne gibi gelişmelerin yaşandığım ve Milletler Cemiyeti'ne üyelik konusunda Türkiye'de sahip olunan alt yapıyı göstermeye çalıştık. Türkiye'nin milletler Cemiyeti'ne nasıl yaklaştığı ve bunun ne gibi faktörlerin etkisi altında geliştiği, Türk dış politikasının sahip olduğu niteliklerin üyelik konusundaki etkileri ve Milletler Cemiyeti'ne üyeliğe davet süreçleri bu bölümde incelenen konulardı. Tezimizin son bölümünde de Türkiye'nin Milletler Cemiyeti'ne üyeliğinin önemini çeşit yönlerden göstermeyi hedefledik. İlk olarak banşı temel alan Türk dış politikasının kabul görme sürecini ve uluslararası ilişkilerde kazandığı yeri göstermeye çahştık. Ardından ise Türkiye'nin üyeliğinin Misak-ı Milli kararlan açısından önemini, uluslararası alandaki siyasi etkilerini ve Ortak güvenlik sisteminin Türkiye tarafindan değerlendiriliş şeklinin ifade ettiklerini incelemeye çahştık. Son olarak da Milletler Cemiyeti üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda gerçekleştirdiği etkinliklerin ve sağladığı siyasi basanların incelenmesinin ardından çalışmamız sona ermiştir. Son olarak da bu çalışmanın ardından konuya ilişkin olarak vardığımız neticeleri“Sonuç”bölümünde aktarmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the first section os our thesis, wherein we attempted to emphasise the importance of the League of Nations membership of Turkey with regards to international relations and consequences thereof we tried to concieve the League of Nations organization. Subsequent to elaboration of the political structure under which the League of Nations was established, we put fort the purpose of establishment and structure of the League of Nations. Whereas in the remaining part of the first section, we examined the peace-keeping efforts and joint security system realized on the international arena under the League of Nations structure, or under control of such organization. Whereas on the second section, generation dynamics of Turkish foreign policy under highlights of developments encountered at the foundation stage of the Republic of turkey were sought to be conceived. After trying to indicate the proceedings of the struggle for independence achieved priori to Lousanne Peace Treaty, we put firth the political success of the Turkish State by means of the Lousanne Treaty. Such section came to an end following the main caption whereby international relations of Turkey between 1923- 1932, developing under the effect of Lousanne Treaty were studied. Whereas on the third section, we examined Turkey's participation in the League of Nations. Under such section we dealt with the membership of Turkey in the league of Nations as the last development lived and attempted to display what kind of developments were experienced in Turkey, leading her to such membership, as well as the historical background already existing in Turkey regarding the membership. How Turkey approached the League of Nations and how the same developed under the influence of which factors, effects of the qualities of Turkish foreign policy on such membership, as well as process of Turkey's invitation to the League of Nations were the headlines stutied under this section. Whereas on the final section of our thesis, we aimed for showing the importance of Turkey's membership to the League of Nations in verious aspects. We tried to display the acceptance process of Turkish foreign policy, aiming primarily peace, and the standing it has acquired in international relations. Follwing such, we tired to elaborate the importance of Turkey's membership in terms of National Aliiance, political impacts in the international arena, as well the manner of assessment of the Collective Security systm expressed to Turkey. And finally, our study has ended upon man caption under which activities of the Republic of Turkey realized on the international area,being a member of the League of Nations, as well as the political successes realized thereby.