Firmalarda mali başarısızlığın tahmini. 1998-2000 Dönemi İMKB'de işlem gören firmalar üzerinde bir uygulama
The Prediction of the financial failure of the companies. An application on the companies quoted to ISE during the period 1998 to 2000
  1. Tez No: 113725
  2. Yazar: NURAY TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
vu ÖZET Günümüzde ortaya çıkan rekabet sonucunda birçok işletme mali sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. İleride karşılaşılacak sorunları önceden görerek önlem almak; krizlerden ve mali sıkıntılardan en az zararla çıkmak açısından önemli bir stratejidir. Dolayısıyla mali başarısızlığın tahmin edilmesi oldukça önem kazanmaktadır. Tezin ilk bölümünde; mali başarısızlığın tanımı yapılmış ve nedenleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; mali başarısızlığa uğramış işletmelerin alabileceği tedbirler ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; finans literatüründe gerçekleştirilmiş başarılı çalışmalar örnekleriyle verilmiştir. Dördüncü bölümde; mali başarısızlığın tahmininde ortaya çıkan sorunlar ele alınmıştır. Tezin son bölümünde; İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda İmalat Sanayiinde işlem işletmeler üzerinde, finansal oranlar ve çok değişkenli istatistiksel yöntemler kullanılarak, mali başarısızlığı bir yıl önceden tahmin edecek bir model oluşturulmuştur. Tez çalışması sonucunda elde edilen bulgular ve kurulan model, başta finans yöneticileri olmak üzere birçok yönetici ve yatırımcı için dikkate alınabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
vuı ABSTRACT Today, many business are facing with the financial distress because of the increasing competition. To predict the upcoming problems and take proactive approaches for those problems is becoming a major strategy of success. Thus, the prediction of financial failure becoming more important than ever. The first section of the thesis is about the definition of financial failure and reason of financial failure. The second section is focusing on the precautions of the business that are affected by financial failure. Third section is presenting the successful applications about financial failures with examples. Fourth section is negotiating the problems in the process of prediction of financial failure. In the last section of the thesis a model is created for predicting the financial failure of enterprises that are quotad in Istanbul Stock Exchange manufacturing index by using the financial rations and multivariate statistical analysis. The findings of the thesis and the model created thought to be successful enough could be considered by financial and other managers and investors.