Tekstil firmalarının mali başarı durumları açısından tüketicilerin pazarlama faaliyetlerine ilişkin algıları
Perception of marketing activities of consumers in terms of financial success of textile firms
  1. Tez No: 218856
  2. Yazar: ASUDE YASEMİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mali başarı durumlarına göre tüketicilerin firmaların pazarlama faaliyetleri algısını belirlemeye yönelik bu araştırma iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın ilk basamağında, özellikle Türkiye ekonomisi için, ihracata katkısı ve istihdama katkısı dolayısıyla hayati rol oynayan Tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların mali başarısızlığının tahmin edilmesine yönelik çok değişkenli istatistiksel yöntemlere dayanan erken uyarı modellerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmanın ikinci basamağında, pazarlama faaliyetlerinin tüketiciler tarafından algılanmasında mali açıdan başarılı olan firmalar ile başarısız olan firmalar arasında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun için, belirlenen iki adet başarılı ve iki adet başarısız firmanın pazarlama karması elemanlarına (ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma) ilişkin değişkenlerden oluşan anket uygulanmıştır. Anket verileri, oluşturulan hipotezleri test edebilmek için çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Firmaların mali açıdan başarılı olup olmama durumları ile pazarlama karması kararlarının tüketiciler tarafından algılanması arasında ilişki olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Buna ilaveten tüketiciler tarafından mali açıdan başarılı olan firmaların pazarlama karması kararlarının, mali açıdan başarısız olan firmaların pazarlama karması kararlarından daha olumlu algılandığı belirlenmiştir.Çalışmanın örnek setini 2001-2006 yılları arasında hisse senetleri İ.M.K.B.'de işlem gören 28 adet Tekstil firması oluşturmaktadır. Çalışmada mali başarısızlık sınıflandırması belirlenen 8 mali oaran yardımıyla analiz edilerek yapılmıştır. Ardından, seçilen oranlar bağımsız değişken, firmaların mali başarı durumu bağımlı değişken olacak şekilde diskriminant ve logit modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modellere göre firmalar mali açıdan başarılı ya da başarısız olarak sınıflandırılarak modellerin tahmin sonuçları değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, mali başarısızlığın tahminine yönelik erken uyarı sisteminden yararlanarak firmaların gereken tedbirleri mali başarısızlık durumu yaşanmadan almaları sağlanabilir. Ayrıca, pazarlama faaliyetlerinin mali açıdan başarısız olan firmanın, mali durumunu destekleyecek şekilde yürütülmesi, firma imajının zedelenmesini engelleyebilecek ve firmanın amaçlarına ulaşmasında etkili bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study that aims to determine consumers? marketing activities perceptıon in terms of financial succsess of firms has done as two steps. The main objective of this studys? first step is to develop the early warning system, for the prediction of financial failure of the firms operating in Textile sector which is playing vital role on Turkish economy because of its contribution to export and contribution to employment, based on the multivariate statistical methods.In the second step, it is searched that if there is a difference of consumers? perception of marketing activities? between financially successful and financially unsuccessful firms. For this goal, for defined two successful and two unsuccessful firms? a questionnare composed of marketing mix component (product, price, place, promotion) decisions used as variables, applied to consumers. In order to test the hypotheses, questionnare data evaluated using various satatistical methods. It is stated that, there is no relation between firms? financial situation and consumers? perception of marketing mix decisions. In addition to this, it is stated that consumers? perception of decision of marketing mix for financially successful firms? is more positive than consumers? perception of decision of marketing mix for financially unsuccessful firms?.The sample set of the first step contains 28 Textile firms that listed in Istanbul Stock Exchange (ISE) during the period 2001-2006. In this study financial failure classification done by analyzing determined 8 financial ratios. After that, chosen ratios used as independent variables and firms? financial succsess situation used as dependent variable to set up discriminant and logit models. According to the developed models, firms classified as financially successful and financially unsuccessful and then models? prediction results evaluated.Consequently, utilize from early warning system for prediction of financial failure can provide firms take the necessary precations before financial failure occurs. Furthermore, it will be play a vital role on unsucessful firm?s positive image and it will get the firm reach its goals to apply marketing activities to support firm?s financial situation.