Sürekli salınma sağlayan potasyum klorür tabletlerinin formülasyonu ve in vitro-in vivo değerlendirilmesi
- Tez No: 11373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Etken madde olarak seçilen potasyum klorürün sürekli salınma sağlayan tablet formülasyonları için ön çalışmalarla konsantrasyonları % 10, 15 ve 20 olarak belirlenen değişik matriks maddeleri kullanılmıştır. Hidrofilik matriks maddesi olarak akrilik asit polimeri (Carbopol ® 934 P), metilselüloz (Metolose ® SM4000), ve hidroksipropil metilselüloz (Metolose ® 60 SH 4000); plastik matriks maddesi olarak polivinil klorür (Pevikon ® PE 737 P) ; mumsu-yağ) matriks maddesi olarak gliserol palmitostearat (Precirol ®ATQ 5) ve hid roj enlenmiş bitkisel yag (Lubritab ®) kullanılmıştır. Her formu lasybn 4 ve 8 kp olmak üzere iki ayrı sertlikte hazırlanmıştır. In vitro salınma mekanizması analizi sonucunda V. 20 konsantrasyonda hidroksipropil metilselüloz içeren hidrofilik ve aynı konsantrasyonda mumsu-yağ tipi matriks içeren tabletlerin en uygun sonucu verdiği saptanmıştır. Yurt dışından temin edilen sürekli salınma sağlayan ticari preparat, KC1 -Retard 'ında sürekli salınma sağlayan tabletler için öngörülen salınma mekanizmasına sahip olduğu belirlenmiştir. Yurt içinden temin edilen K-Enteric preparatının da deney bulguları uygun bulunmuştur. Daha sonra gerçekleştirilen in vivo çalışmalarla, tarafımızdan hazırlanan ve yurt dışından temin edilen tabletlerin ® barsak ta çözünen K-Enteric ile karşılaştırarak, sürekli salınma sağladığı gösterilmiştir. Hidrofilik tipte matriks maddesi olan 133hidroksipropil metil selülozu ve nıumsu-yağ tipi matriks maddesi olan hidrojenlerimi© bitkisel yağı % 20 konsantrasyonda içeren formulasyonlar yurt dışından temin edilen sürekli salınma sağlayan preparat ile aynı in vivo performansı göstermiştir. İn vitro ve in vivo bulgular arasındaki korelasyonun lineer olduğu gösterilmiş olup, çözünme deneyi bulgularından hareketle bu tip formülasyonların in vivo performansı hakkında önceden karar verilebilecektir. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to prepare sustained release tablet formulations of potassium chloride, different matrix materials are used at concentrations of 10, IS, and 20 % which are determined by ® preliminary studies. Carbomer (Carbopol 934 P), methylcellulose ® (Metolose ® SM 4000), and hydroxypropyl methylcellulose (Metolose 60 SH 4000) are used as hydrophilic matrices, whereas polyvinyl chloride (Pevikon PE 737 P) as plastic matrix, and glycerol ® pal mi tos tears t (Precirol AT0 5) and hydrogenated vegetable oil (Lubritab®) are used as wax matrices. Each formulation is compressed at 4 and 8 kp hardness. Analysis of in vitro release mechanisms indicated that the best results were obtained by hydroxypropyl methylcellulose as hydrophilic matrix, and by wax matrices at 20 7. concentration. ® Commercially available sustained release tablets, KCl-ftetard (Switzerland), are also investigated and found to display the release mechanisms mentioned in the literature for sustained release tablets. Enteric coated tablets commercially available in ® Turkey, K-Enteric, are also found to comply with required norms. The in vivo urine results of the prepared formulations and commercially available tablets, compared with enteric coated tablets, showed sustained action. Matrix tablets containing hydroxypropyl methylcellulose as hydrophilic matrix, and hydrogenated vegetable oil as wax matrix at 3I> "/. concentration 135are found to have similar in vivo performance with the commercial sustained release preparation. As a linear correlation is shown between in vitro and in vivo results, in vitro dissolution data will be valid predictors of bioavailability. 136