İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Müzesi'nin oluşturulması için öneri
- Tez No: 113730
- Danışmanlar: PROF. TOMUR ATAGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları için bir Tiyatro Müzesi önerisi sunan bu çalışmanın girişi takip eden ilk bölümünde tiyatronun genel tarihçesi incelenmiştir. Türkiye'de tiyatro türlerine göre bu sanatın gelişim süreci araştırılmıştır. Üçüncü bölümde dünyadan tiyatro müzesi örneklerine yer verilmiş, bu müzelere ait koleksiyonlar ve bu koleksiyonların sergilenme yöntemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde kurulması düşünülen tiyatro müzesinin gerekliliği üzerinde durulmuş ve bu müzenin üstleneceği misyon belirlenmiştir. Ayrıca çağdaş müzecilik ilkeleri doğrultusunda müze yönetim politikasının ve koleksiyon stratejisinin ne olacağı belirlenmiş, bu bölümde son olarak öngörülen müze binasına ait projenin değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Müzesi için koleksiyon oluşturma ve sergileme önerisinde bulunulmuştur. Bu kapsamda koleksiyon bölümlere ayrılarak, önerisi yapılan sergileme mekanları için sergileme programı sunulmuş ve seçilen bir mekanda Şehir Tiyatroları' nın 18 sezondur oynadığı bir klasik eser olan“Lüküs Hayat”operetine ait bir sergileme denemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
its mission was determined. Besides museum managment policy and collection strategy were defined and the project of the museum building was evalueted in the fourt part. Getting collection and exibition for the Istanbul Municipality City Drama Museum were proposed in the fifth part. The collection was divided in to sections according to the periods items belong. An exibition program was put forward for the galleries and a trial exibition for the classical oparet“Lüküs Hayat”which has been played for 18 seasons was realised in a gallery chosen. Ill