Türkiye'de kurulacak bir modern sanat müzesi için cumhuriyet sonrası Türk dans sanatı bölümü önerisi
Project of establishing a 'Turkish dance department ' of republican era in Turkey inside a modern art museum which will be open in future
- Tez No: 113729
- Danışmanlar: PROF. TOMUR ATAGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Türkiyede kurulması amaçlanan bir“Modern Sanat Müzesi”için Cumhuriyet sonrası Türk Dans Sanatı Bölümü önerisi sunan bu çalışmanın birinci bölümünde dünyada ve cumhuriyet sonrası Türkiyede dansın sosyolojik boyutu irdelenmiş, diğer sanat dallan ile ilişkisi ve zaman içindeki gelişimi araştırılmıştır. Ayrıca dans sanatı müzelerinin dünyadaki örnekleri genel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde koleksiyon oluşturacak ve sergilenecek malzemenin hangi yöntemlerle kullanılacağı üzerinde durulmuş ve bu çerçevede koleksiyon oluşturulmuştur. Değerlendirilmeye alman ve cumhuriyet sonrası Türk dans sanatı içinde önemli yeri olan dansçı ve koreograflara ulaşılmış, yaşamları ve eserlerinin dökümü yapılmıştır. Aralarından bir sanatçımız seçilmiş ve bir koleksiyon sergileme önerisi olarak sunulmuştur. Son aşamada ileriye yönelik çalışma programı ve öneriler belirtilmiştir. Üçüncü bölüm, Türkiye'de kurulacak bir modern sanat müzesi içinde oluşturulacak dans bölümüne ne kadar ihtiyaç duyulduğu üzerine kısa bir değerlendirme yapılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The project of establishing a“Turkish Dance Department”in the Republican era, inside a“Modern Art Museum”which has been planning to be open in Istanbul is the core idea of this thesis. First part of the thesis deals with the sociological aspect of dance in general and looks at its development specifically in republican Turkey. The relation of dance as an art form to other forms of artistic disciplines has been discussed and traced back historically. Also dance museums through out the world have been analysed. The second part of the thesis specifically concerns with the ways and methods of building up a collection and planning the exhibition space. By the help of this general knowledge, the important dancers and choreographers of republican Turkey have been chosen and contacted with; their life stories and works have been documented and through one artist among them an exhibition proposal has been presented. The last section concerns with the planning of future program and further suggestions in order to improve the Dance Department. The third and the last part of the thesis emphasises the need to establish such a“Dance Department”in the context of a“Modern Art Museum”in Turkey.