Topkapı Sarayı Müzesi giysi koleksiyonunun çağdaş moda tasarımında kaynak olarak değerlendirilmesi
Using the costume collection at the Topkapı Palace Museum as a source for the contemporary fashion design
- Tez No: 113743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, toplumların geçmişine ve bugününe tanıklık eden giysilerin ve diğer tekstil ürünlerinin çağdaş müzecilikteki yerini ortaya koymak ve Topkapı Sarayı Müzesi Giysi Koleksiyonu'nun dünya ölçütlerinde uygulamalarla korunmasının önemini vurgulamaktır. Araştırmanın kapsamında, dünyadan tekstil ve giysi müzesi ve tekstil araştırma merkezi örnekleri, Osmanlı saray giysilerinin tarihsel niteliği ve özellikleri, Topkapı Sarayı Müzesi Giysi Koleksiyonu ve çağdaş tasarımcıların çalışmalarından örnekler yer almaktadır. Araştırmanın hazırlanmasında internetten alınan veriler, kütüphane araştırmaları, Topkapı Sarayı Müzesi'nde yapılan incelemeler ve çağdaş tasarımcılarla yapılan görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırma merkezlerinin tekstil yapıtları korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak konusunda gelişmiş, bilimsel yöntemler kullandıkları, hizmet ettikleri hedef kitle ve yaptıkları çalışmalarla müzelerden daha farklı bir noktada bulundukları tespit edilmiştir. Topkapı Sarayı Müzesi çok zengin bir tarihi tekstil koleksiyonuna sahiptir. Ancak bu koleksiyonu çağdaş standartlarda koruyacak ve koleksiyondaki yapıtlara dair bilgi almak isteyenlere hizmet verecek bir araştırma merkezine gereksinim vardır. Bu araştırmada Topkapı Sarayı Müzesi'ne bağlı bir tekstil araştırma ve uygulama merkezinin kurulması için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to emphasize the importance of costumes and other textiles - which witness the past and present of societies - in contemporary museology. This research also aims the preserving of The Topkapi Palace Museum Costumes Collection by means of international practice. This research contains examples of international textile and costume museums and textile research centers, the historical quality of Ottoman Palace costumes, Topkapi Palace Museum Costumes Collection and other samples of contemporay designers' works. All the information that would be helpful for this research is gathered by means of computer outputs, library researches, interviews with contemporary designers and inspections made in Topkapi Palace Museum. It is observed that research centers use contemporary and scientific approaches to preserve the textiles and convey them to the future generations. They also differ from museums in ways of their studies and the target mass they serve. The Topkapi Palace Museum also has a very rich collection of historical textiles. However, the museum needs a research center which will preserve this collection in contemporary standards and serve those in need of information. In this research suggestions are made to found a textile research and practice center which will also be a part of The Topkapi Palace Museum. Ill