Riskli yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve simulasyon yöntemi ile uygulama
- Tez No: 113742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET İşletmeler gelecekte kendilerine yer bulabilmek ve hayatta kalabilmek için yatırımlar yapmak zorundadırlar. Gerçek hayatta işletmelerin tüm yatırım projelerini birden finanse etme gibi bir imkanları yoktur bu nedenle işletmeler doğru yerde, doğru yatırımı yapmak zorundadırlar. Doğru yatırımı yapabilmek için atılması gereken en önemli adımsa, yatırım projelerinin finansal açıdan ve diğer değerlendirme kriterleri açısından değerlendirilmesidir. Finansal değerlendirme sırasında da tüm detaylar dikkatlice incelenmelidir. Her yatırım projesi çeşitleri ve boyutları farklı olmak üzere riske maruzdur. Yatırım yapılırken yanlış adımlar atmamak için değerlendirme sırasında risk de hesaba katılmalıdır. Finansal değerlendirme amacıyla birçok yöntem kullanılmaktadır. Çalışmada bu yöntemler kısaca açıklanmış, işletmeler için hayati önem taşıyan risk etkenini de hesaplamalara katan, riskli yatırım projelerini değerlendirilme yöntemleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çalışmada riskli yatırım projelerinin değerlendirilmesi yöntemlerinden, simulasyon yönteminin daha iyi anlaşılabilmesi için simulasyon yöntemine göre bir örnek uygulama hazırlanmış ve örnek yatırım projesi bu yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies are obliged to make investments in order to stay alive and find a place in the future. As companies don't have possibilities to found all the investment projects in real life, they have to make the correct investment in the right place and the right time. Analysing of the investment projects (financially and in all other analysing criterias) is the most important step for making the correct investment. All the details must be examined carefully in the financial analysis. All investment projects face the risk in different types and different sizes. Risk must be included to the analysis not to make wrong decisions. Many methods are being used in financial analysis. These methods are described shortly in this study and the anaylsis of the risky investment projects (in which the risk factor is included into the analysis) are described in details. An example is formed in order to make simulation method (which is one of the risky investment project analysis methods) more understandable and an investment project is analysed by this method. vııı