Yaprak dergisinin sistematik ve tematik incelemesi
A Systematic and thematic research on the journal 'Yaprak'
- Tez No: 113772
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AYYILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 199
Özet
198 ÖZET Yaprak dergisi 1 Ocak 1949 yılında Orhan Veli Kanık tararından, Mahmut Dikerdem, Erol Güney, Sabahattin Eyüboğlu'nun yardımıyla çıkartılır. Dergi, toplam 28 sayı çıkar. Orhan Veli'nin ölümünden sonra arkadaşları tarafından Son Yaprak adıyla bir sayı daha çıkartılır. Yaprak dergisinde edebiyat, şiir, sanat konularında olmak üzere, dönemin sosyal ve siyasal olaylarım içeren yazılar yayımlanır. Yaprak dergisi yazarları sanatın, edebiyatın ve şiirin içinde yaşadığı toplumun sorunlarını, duygularını, heyecanlarım bütün gerçekliği ile dile getirmesi gerektiğini savunurlar. Bütün yazılarında ilercilik kavramını vurgulayan yazarlar, ilericiliğin aklın, bilimin ve gerçeğin yolunda gitmekle gerçekleşeceğini belirtirler. Yaprak yazarları, demokrasinin ve hürriyetin tam anlamıyla yerleşmesini, köylü sınıfının kalkındırılmasını savunmuş, bu temleri şiirlerinde ve yazılarında işlemişlerdir. Dergi yazarları gerici, ırkçı düşünceleri ve bu düşünceleri benimseyenleri şiddetle eleştirmişlerdir. Yaprak dergisinde demokrasi, hürriyet ve insan haklan konularında, Batı edebiyatından çevrilmiş şiir ve yazılar da yer alır. Dergi gerek çıkış aşamasında gerekse yayımlanış aşamasında büyük baskılara uğramıştır. Dergiyi basmak için matbaa bulunamamış, basılan dergilerin bayilerce satılması engellenmeye çalışılmıştır. Yaprak dergisi, Orhan Veli'nin bütün gayretlerine rağmen maddi olanaksızlıklar ve siyasi baskılar sonucunda 15 Haziran 1950 yılında yayımına son vermiştir.
Özet (Çeviri)
199 SUMMARY The journal of Yaprak was published by Orhan Veli Kanık and Mahmut Dikerdem, Erol Güney, Sabahattin Eyüboğlu's help in 19 January 1949. The journal numbered 28 in all. Later Orhan Veli's death, his friends published the last one as“Son Yaprak”. The journal of Yaprak included the subjets of literature, poem, art and articles about social and political events of the period. The writers of the journal of Yaprak defended that art, literature and poem must include problems, feelings and excitements of society realistically The writers, who emphasized the concept of progressiveness in their articles, stated that progressiveness can be realized by te way of science, intelligence and reality. The writers of the journal of Yaprak defended establishment democracy and freedom realistically and development of villager. They treated these subjects in their articles and poems. They also critisized reactionary and racist thoughts and people who accepted these tohughts passionality. The journal of Yaprak included articles and poems translated from west literature were about democracy, freedom and human rights. The journal was under strict control during establishment and publication. Printing office could not be found and somebody tried to hinder selling of the journals which were published. In spite of Orhan Veli's efforts, the publication of the journal of Yaprak was ended in 15th June 1950 because of monetary impossibility and political pressure.