Türkiye ve Rusya federasyonu gençlerinin sosyal değer anlayışlarının karşılaştırılması
Comparison of the concepts of social value of youth between Turkey and Russian federation
  1. Tez No: 113784
  2. Yazar: GENNADİY KUDRYAŞOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Geçen asrın 20 'li yıllarından beri yapılıp gelen değerler üzerine araştırmalar popülaritesini günümüzde de kaybetmiş değildir.“Türkiye ve Rusya Federasyonu Gençlerinin Sosyal Değer Anlayışlarının Karşılaştırması”adındaki araştırmamız da değer araştırmalarına bir katkıdır. Gençlerin sosyal değerleri,“modern-geleneksel”,“Doğu-Batı”,“Hıristiyan- Müslüman”gibi bir takım sosyolojik tanımlama ve bu tanımlamaların yer aldıkları yaklaşımlarca konuyu şekillendirmelerine rağmen bulundukları devre has bir dinamiğe sahiptirler. Kısacası benzer tarihi geçmişe sahip Rusya ve Türkiye gençleri ortak paydalara sahip olduklarını göstermişlerdir. Değer itemleri, sosyal değerler ve kurumsal değerler olmak üzere iki çeşit değer grubunda toplanmıştır. Varimax Rotasyonlu Faktör Analizinden geçen sosyal değerler araştırmanın sonuçlan-ki bunları genel olarak faktörlere göre yorumluyoruz-, her iki ülke gençlerinin 3-4 kategoriye bölündüklerini gözümüzün önüne seriyor. Türkiye ve Rusya gençlerinin belli bir kısmı toplumcu bir eğilime sahip olmakla birlikte, bu eğilim Rusya gençlerinde daha da geniş bir yer edinmiş gözüküyor. Toplumculuğun yanında Rusya gençleri bireyci alam çizip şenlikten de yanadır. (Türkiye gençlerinde ise bu pek yankı bulmuyor). Kurumlar değerlendirmesinde ise her iki örneklem deneklerinin bir birine son derece yakın yanıtlar verdiklerini görmekteyiz. Toplumcu soyut kurumlar yüksek puan alırken, kuruluş da diyebileceğimiz siyasî-bürokratik kurumlar günümüz Rusya ve Türkiye üniversite öğrencilerinin dikkatlerini pek çekmiyorlar. 63
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social researches upon values that have been doing since 20' s of the last century, did not lost their popularity even nowadays. Our research called“Comparison of the Concepts of Social Value of Youth Between Turkey and Russian Federation”is a contribution to the researches. Despite of the shaping the theme of the research by the sociological approaches and their definitions, youth's social values, including such classifications as“modern- traditional”,“Easteren-Westeren”,“Christian-Muslim”, have their own particular dynamics in accordance with the existing period. Briefly, having similar historical background, Russian and Turkish youths showed that they have common basis. Value items have been situated in two separate groups as social values and institutional ones. The findings of social value that had passed through Varimax Rotational Factor Analysis (we generally interpret them according to the factors), show us that youth of both countries are divided into 3-4 categories. It is obviously, that certain quantity of Russian and Turkish youths inclines to sociality. But in fact Russian youth have more tendencies to the sociality. Russian youth in its individual sphere, it is observed to has wide inclination to festivity (Turkish youth does not demonstrate such activity as festive life). As for as to estimation of the institutions, we see that responses of respondents from both representative samples are similar to each other: abstract social institutions have been given high pounds. Social organizations, so-called political-bureaucratic institutions, do not attract an attention of nowadays Russian and Turkish youths. 64