Orta öğretim kurumlarında coğrafya öğretim teknolojisinin öğrenci başarısına etkisi
Geography insruction technology affects students success in secondary education
- Tez No: 113803
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Ortaöğretimde coğrafya öğretim teknolojisinin öğrenci başarısına nasıl etki ettiği incelenmiştir. Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Fatih Lisesi 2001-2002 öğretim yılı 9. sınıf öğrencileri, araştırmanın evrenini oluşturmuşlardır. Ön-test uygulaması sonucunda ara değişkenler açısından bir birine en çok benzeyen 9-A ve 9-E sınırlarındaki öğrenciler, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Hangi sınıfın deney; hangi sınıfın kontrol grubu olacağı tesadüfi olarak (Random) belirlenmiştir. Buna göre; 9-A sınıfındaki 30 öğrenci deney grubunu, 9-E sınıfındaki 29 öğrenci de kontrol grubunu meydana getirmiştir. Araştırma iki aşamada iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada; öğrencilerin demografik özellikleri ve deneysel işlem sürecinde işlenecek konuya ilişkin hazır bulunuştuk düzeylerini belirlemek amacıyla“betimsel”yöntem kullanılmıştır. İkinci aşamada ise; Ortaöğretimde Coğrafya Öğretim Teknolojisinin öğrenci başarısına nasıl etki ettiğini belirlemek amacıylada“deneysel”yöntem kullanılmıştır. Deneysel çalışma, haftada iki ders saati olmak üzere toplam beş haftada on ders saatinde yapılmıştır. Birinci haftanın ilk dersinde; ön-test ve beşinci haftanın son dersinde ise; son-test uygulaması yapılmıştır. Son-test uygulamasından üç hafta sonra kalıcılık test uygulaması yapılmıştır. Deneysel çalışma bitiminde uygulamaya ilişkin öğrenci görüşleri alınmıştır. Alt problemlerde ifade edilen durumlara ilişkin istatistiksel analizler SPSS for Windows paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; 1) Deney grubundaki öğrencilerin ön-test puan ortalamaları, cinsiyet, yaş, anne ve baba eğitim düzeyi, anne ve baba meslekleri, kardeş sayısı, ailelerin ekonomik gelir düzeyi, çalışma odasına sahip olup olmama durumu ve coğrafya dersini sevme düzeyi değişkenleri açısından farklılık göstermediği bulunmuştur. 2) Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön-test puan ortalamaları arasındaki farkın cinsiyet, yaş, anne ve baba eğitim düzeyi, anne ve baba meslekleri, kardeş sayısı, ailelerin ekonomik gelir düzeyi, çalışma odasına sahip olup olmama11 durumu ve coğrafya dersini sevme düzeyi değişkenleri açısından önemli olmadığı bulunmuştur. 3) Öğrencilerin ilköğretim başarı düzeyleri,“geçer”ve“orta”düzeyde yoğunlaşmaktadır. 4) Coğrafya öğretiminde, öğretim teknolojisi kullanmak, öğrencinin derse yönelik duyuşsal tutumunu olumlu yönde arttırmaktadır. 5) Coğrafya öğretiminde, öğretim teknolojisi kullanmak, öğrencinin derse yönelik bilişsel tutumunu olumlu yönde arttırmaktadır. 6) Coğrafya öğretiminde, öğretim teknolojisi kullanmak, öğrencilerin öğrenmelerini daha kalıcı, yaşantıya dönük ve gözlenebilir olmasını sağlamaktadır. 7) Coğrafya öğretiminde, öğretim teknolojisi kullanmak öğrencilerin başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; gelecekteki araştırmalar için ve duruma yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research, It was studied how Geography Instruction Technology affects students' success in secondary education. In the 2001-2002 educational year, the nine-grade students at Fatih High School of Niğde, which is under National Education Directorate, constituted the population research. As a result of the pretest application, and in terms of sub-variables, the students in 9/A and 9/E classes, who are the most similar, constituted the sample of research. We have chosen the experimental group and the control group randomly. Thus, 30 students from class 9-A and 29 students from 9-E constituted the experimental and the control group respectively. The research was made in two steps and by two methods. In the first step a descriptive method was used in order to determine students' demographical features and their present level of readiness concerning the subject matter to be taught during this experimental process. In the second step, an experimental method was used in order to determine how Geography Instruction Technology affects students' success. The experimental study was completed in five weeks' time which makes a total of 10 class hours. In the first class hour of the first week, a pretest and at the last class hour of the fifth week a posttest were given. At the end of the experimental study, students' views concerning this application were taken. Statistical analyses related to conditions mentioned at the subproblems were made in SPSS for Windows packet programme. According to the findings of the research : 1. It was found that the students' pretest average scores in experimental group didn't show any difference regarding their sex, age, the number of brothers/sisters, availabity of a studyroom or not, the level of their liking of geograpy as a subject, and their parents' educational status, occupation and income level. 2. It was also found that the difference between the pretest average scores of students who were in experimental and control groups was not significant in terms of their sex, age, the number of brothers/sisters, having a studyroom or not, the levelIV of their fondness of geograpy as a subject, and their parents' educational status, occupation and income level. 3. The students' primary school success level intensified at average and below average levels. 4. At the geography instruction, the use of Instruction Technology increased students' emotional attitudes positively. 5. At the geograpy instruction, using Instruction Technology increased students' cognitive attitudes towards Geography subject positively. 6. To use Instruction Technology assures that what the students learn is long- lasting, applicable and observable. 7. Using Instruction Technology for Geograpy lesson, has a positive effect on the students' success. According to the research data, a number of conditional recommendations were presented for future research.