Lise dengi ve ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin iş doyumu, tükenmişlik ve empatik eğilimleri arasındaki ilişkilerin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Burnout, the job satisfaction levels as well as the emhatic tendency of high school, primary school teachers and head-teacher towards their students, are studied
- Tez No: 113845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise, lise dengi okullar ve ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve idarecilerin tükenmişlik düzeyleri, iş doyum düzeyleri ve onların öğrencilerine karşı empatik çatışma eğilimleri incelenmiştir. Bu araştırma tarama modeline uygun olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Aksaray ilinde görev yapan lise, lise dengi okullar ve ilköğretim okullarındaki öğretmen ve idareciler oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğretmen ve idareciler tesadüfi yöntemle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında, tükenmişlik envanteri, iş doyum envanteri ve empatik çatışma eğilimleri envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi; branş ve mesleki kıdem değişkenleri açısından bağımlı değişkenlerdeki farklılık ve etki derecesini ortaya koymada varyans analizi (F testi-ANOVA); tükenmişlik, iş doyumu ve empatik çatışma eğilimleri arasındaki ilişkilerin saptanmasında Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmış, manidarlık düzeyi a=0,05 olarak benimsenmiştir. Araştırmanın bulguları; öğretmenlerin' mesleki kıdemlerine göre iş doyum düzeyinin farklılık gösterdiği, öğretmenlerin cinsiyet çatışmasında, pasif ve insancıl yaklaşım boyutunda, anlamlı farklılık gösterdiği, müdür ve müdür yardımcılarının iletişim çatışması, varoluşçu çatışma ve insancıl çatışma boyutunda anlamlı farklılık gösterdiği, branşlara bakıldığında önyargılı çatışma boyutunda anlamlı farklılık gösterdiği ve ayrıca öğretmenler, tükenmişliğin ikinci boyutu, kişisel başarıyla pasif eletişim çatışması düzeyi arasında ters yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the burnout, the job satisfaction levels as well as the emphatic tendency of high school,primary school teachers and head-teacher towards their students, are studied. This study is conducted according to the survey method. The scope of the study were the high school-primary school teacher and their administrators on duty in 2000-2001 school year in Aksaray. The teacher as well as the head-teacher were selected randomly. For data collection, burnout inventory, job satisfaction inventory and emphatic dilemma tendencies were administrated. In the analysis of data, t test, variance analysis ( F test- ANOVA) to find out the difference and the level of effect of the dependent variable concerning branch and professional status. To find out the relation between job satisfaction, burnout and emphatic conflict tendencies the Pearson Moments Correlation Parameters is used and accepted for 0,05 significance level. The results of study, teacher have different levels of job satisfactions according to their professional status, sexual conflict of the teachers, a significant differ among directors and head-teacher communication conflict and further more a second dimension of teachers an opposite directed relation is seen between personal success and passive communication.