Stajyer öğretmenlerin formal ve informal sosyalizasyon süreçleri (Iğdır ili örneği)
Formal and informal socilaziation process of novice teachers
- Tez No: 159024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İİİ ÖZET Bu araştırmanın amacı göreve yeni başlayan stajyer öğretmenlerin formal ve informal sosyalizasyon süreçleri ve bu süreçlere ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, formal süreçler görev hükümlerini yerine getirme, rehberlik, yeterlilik, adaylık, gerçeklik boyutlarında; informal- süreçler ise meslektaşlarla etkileşim ve ailelerle etkileşim boyutlarında incelenmiştir. Araştırma tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak formal ve informal süreçler ve bu süreçlerin görev hükümlerini yerine getirme, rehberlik, yeterlilik, adaylık, gerçeklik, meslektaşlarla etkileşim ve ailelerle etkileşim boyutlarına ilişkin görüşleri cinsiyet (kadın - erkek), mezun olunan okul türü (Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü-Eğitim Fakültesi diğer bölümleri-Fen-Edebiyat Fakültesi-Diğer bölümler), görev yapılan okul türü (İlköğretim Ana Sınıfı-İlköğretim 1. Kademe-İlköğretim 2. Kademe-Lise ve dengi-diğer), meslekteki süre (0-6 ay, 7-12 ay, 13-18 ay, 19 ve üzeri), okuldaki öğretmen sayısı (1-5, 6-10, 11-20, 21 ve üstü) değişkenlerine göre örneklem grubu arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek, beşli likert tipinde ve 28 maddeden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini İğdır ilindeki ilköğretim ve ortaöğretim okulları oluşturmaktadır. Belirtilen evrenin tümüne ulaşmak yönünde büyük çaba sarf edilerek İğdır ili sınırları içerisindeki 3 ilçe (Tuzluca, Karakoyunlu, Aralık) ve il merkezindeki İlköğretim ve Ortaöğretim okullarında göreve yeni başlayan stajyer öğretmenler araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Belirtilen örneklemde toplam 195 göreve yeni başlamış stajyer öğretmene (1-2 yıllık) anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, varyans analizi ve scheffe testi uygulanmıştır. Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi p>.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların cinsiyete göre formal süreçlerden rehberlik ve informal süreçlerden meslektaşlarla etkileşim boyutunda anlamlı farkIV olduğu saptanmıştır. Görev hükümlerini yerine getirme boyutunda Fen-Edebiyat Fakültesi mezunları, adaylık boyutunda ise Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi mezunları ile diğer gruplar arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Adaylık boyutunda İlköğretim 1. Kademe öğretmenleri ile diğer gruplar arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Rehberlik boyutunda 7-12 ay arasında meslekte olan stajyer öğretmenler ile diğer gruplardaki stajyer öğretmenler arasında, yeterlilik boyutunda ve gerçeklik boyutunda ise 19 ay ve üzeri meslekte bulunan stajyer öğretmenler ile diğer gruplardaki stajyer öğretmenler arasında farklılık olduğu görülmektedir. Görev hükümlerini yerine getirme, yeterlilik, adaylık, meslektaşlarla etkileşim boyutlarında okuldaki öğretmen sayısı 1-5 arasında olan stajyer öğretmenler ile diğer gruplardaki stajyer öğretmenler arasında farklılık olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study to determine novice teachers formal and informal socialization processes, and their opinions in relation to these processes. By this purpose, formal processes were investigated at the dimension of duty completion, efficiency, noviciate and authenticity and informal processes were investigated at the dimension of interaction with collegues and parents. This research is a qualitative study and survey method was used. In this study, datas were collected as formal and informal proceses and according to their dimension of duty completion, counselling, competency, noviciate, autenticity, collegues and parent and opinion of those, gender (male-female), school type graduated (faculty of education department of classroom teacher- faculty of education, other departments), school type worked (primary school's level of kinder garden, first level- second level or high school, or other schools, seniority in job (0-6 month, 7-12 month, 13-18 month, 19 or above) the number of teacher in school (1-5, 6-10, 1 1-20, 21 and above) variables, whether there is a differences between sample group were investigated. The scale (likert type, consists of 28 items) was developed by the researcher by the help of specialists. The research was conducted on the primary and high schools in İğdır province. To reach the whole population much effort has been made. The sample of this research consist of novice teachers working in the three district (Tuzluca, Karakoyunlu, Aralık) and city centre. In this sample scale was applied to the 195 novice teachers. In the statistical analyze of research, frequency, percentage, variance analyze, mean, t-test and scheffe test were used. Significance level was accepted as p>.05, and the data obtained analyzed with SPSS program. According to findings, at the dimension of counselling and interaction with collegues, differences were significant in relation with participant's gender. At the dimension of duty completion, science-literature faculty graduates, at the noviciate dimension educational faculty and science- literature graduates differ from others significantly. According to school type worked, significant differences were found out at the dimension of noviciate between first level and other groups. According to seniority, at the dimension of counselling, between 6-12 month teacher and teacherVI in other groups, as for competency dimension and between 19 month and above teacher and teacher in other groups significant differences were observed. And finally, at the dimension of the duty completion, noviciate, completency and collegues, significant differences found out between novice teacher whose school has 1-5 novice teacher and other groups.