İlköğretimde 'Türkiye Cumhuriyeti inkılap tarihi ve Atatürkçülük' ders konularının öğretimi üzerine bir araştırma
A Study on teaching the subjects of 'the revolution history of the Turkish republic and the principles of Atatürk' course in the primary education
  1. Tez No: 113864
  2. Yazar: GÜLMİSAL EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders konuları Cumhuriyet dönemi resmî tarih anlayışının müşahhas bir ifadesi olarak ortaya konulan Türk Tarih Tezi'nin“içeriye”dönük argümanlarını ihtiva etmektedir. Dolayısıyla“millî”ve“çağdaş”kavramları üzerine inşâ edilmiş bir mahiyet taşıyan Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders konuları, 19.yüzyılda gelişmeye başlayan“millî kimlik”ve“vatandaşlık”şuuru ile birlikte,“muasır medeniyete ulaşmak”idealini kazandırmaya yönelik amaçlar taşımaktadır. Temelde Türk İnkılâbı'nın korunarak millî devletin bekâsını temin etmek gayesinden hareket eden Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders konuları, Türk eğitini sisteminin bütün kademelerinde ve özellikle ilköğretimin her sınıfında farklı muhteva yapılan içersinde okutulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders konuları öğretiminin amaçlarına ulaştırılması, bilhassa karakterin şekillendiği ilköğretim kademesi için öncelikli bir öneme sahiptir. Bir öğretim programının başarısı ise programı oluşturan unsurların birbiri ile ahengine dayalı olup hem tek tek hem de bir bütün olarak en az kusur ile işleyişine bağlıdır. Bu sebeple araştırmanın amacını, ilköğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders konuları öğretiminin mevcut durumunu, öğretim programını oluşturan unsurlardan hareketle tespit etmek oluşturmaktadır. Araştırma, hem“fert”ve“toplum”modelinin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan problemlerin halline ve hem de ilköğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders konularının öğretiminde ortaya çıkan meselelerin çözümüne dair verilere ulaşma imkânı vermesi bakımından önem taşımaktadır. Bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmış ve araştırma ankete dayalı veriler ışığında sürdürülmüştür. İlköğretim kademesinde görev yapan sınıf öğretmenleri ile Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders öğretmenlerinin; hedef, muhteva, metot ve etkinlikler, ders kitabı ve diğer araç-gereçler ile ölçme ve değerlendirme metot ve araçlarına dair görüşlerine müracaat edilmiştir. Araştırmanın çalışma evreni Konya ili merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı' na bağlı resmî ve özel ilköğretim okullarında 1, 2, 3, 4 ve S. sınıfları okutan sınıf öğretmenleri ile Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders (8.sınıf) öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracı (anket) yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ise SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir. iiAraştırmanın sonucunda,“hedef, ”muhteva“ ve ”ders kitabı"nın öğretmenlerce kısmen yeterli bulunduğu, kullanılan metot ve etkinlikler ile araç-gereçler noktasında ise klâsik tercihlerin ötesine gidilemediği tespit edilmiştir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The syllabuses of the Revolution History of the Turkish Republic and the Principles of Atatürk of the consist of internal arguments of the thesis of Turkish History presented as the symbolic expression of the formal historic conception during the republic. So, the subjects of the Revolution History of the Turkish Republic and the Principles of Atatürk based on the terms of“the national”and“the modern”have the purposes towards providing the idea of“reaching the level of modern societies”in accordance with the terms of“the national identity”and“the citizenship”starting to appear in the 19th century. The subjects of this lesson whose aim is to supply the existence of Turkish Republic forever keeping the Turkish Revolution in safe have been teaching at all levels of Turkish National Education and mainly in the primary education in different forms. The subjects of the Revolution History of the Turkish Republic and the Principles of Atatürk have got a distinctive importance for, especially, the primary school education and to be reached the targeted level. The success of an education program depends on the accordance of the elements made up this program with each other and the application of the program with the feast mistakes both singularly and as a whole. Because of this result, the target of this study is to determine the present situation of the teaching of this lesson in primary schools using the elements forming the main teaching programmes. This study is important in terms of both determining the data for the solution of the problems faced while teaching the subjects of the primary school teaching of the Revolution History of the Turkish Republic and the Principles of Atatürk and the solution of the problems raced to make the model of“the individual”and“the society”reaL To reach the accumulated data, we used“the interview”method and this study was adminstered under the light of these data. Primary school teachers and the teacher of the Revolution History of the Turkish Republic and the Principles of Atatürk, and the target, the method and the activities, the book and other materials and the method and materials for the calculation and the assassment used by these teachers were all included in our study. To complete this study, we applied for the experiences of the primary school teachers of the 1st, 2nd, 3-, 4* and 5th years and the teachers of the Recolation History of the Turkish Republic and the Principles of Atatürk at the level of the 8th year in formal and private schools depending on the Misinstry of National Education in central Konya ivThe data were accumulated via the data accumulating technigue (interviewing method) developed by the researcher. Colllected data were evaluated by the help of a statistical program, SPSS. As a result of this study, it was determined that“the target”,“the content”and“the book of this lesson”were found adequate by the teachers, and that the methods and the activities and the instruments and the elements couldn't be taken beyond the classical choices.