Kırsal kalkınma ve köy-kent uygulamaları
Rural development and village-town applications
- Tez No: 113865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın konusu“Kırsal Kalkınma ve Köy-Kent Uygulamalan”dır. Türkiye'de Cumhuriyet' in kuruluşundan günümüze kadar kırsal kalkınmayı sağlayacak ve mevcut sorunları ortadan kaldırabilecek bir takım önlemler ve projeler, akademik çevrelerden siyasi partilere kadar, çok sayıda çevre tarafından ele alınmıştır. Bu projelerden biri olan Köy-Kent Projesi, köy yaşamını daha uygar hale getirmeyi hedeflemektedir. Bu tez çalışmasının amacı, sosyo-ekonomik kırsal sorunların arttığı, göçün ve çarpık kentleşmenin meydana geldiği Türkiye'de bu problemlere Köy-Kent Projesinin bir çözüm olup olmayacağını incelemektedir. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'nin iç göç yapısı ve“Kırsal Kalkınma Stratejileri”incelenecektir. İkinci bölümde, Köy-Kent Projesi, düşünsel ve diğer özellikleri açısından ele alındıktan sonra, Türkiye'deki uygulama örnekleri incelenecektir. Son bölümde ise, Ordu îli Mesudiye İlçesi Çavdar ve yöresi köylerinde uygulanan Köy-Kent Projesi kapsamlı olarak ele alınacak ve genel anlamda Köy-Kent Projesine yöneltilen eleştiriler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Rural Development and Village-Town Applications”. From declaration of the Republic up to now, a number of measures and projects aiming at providing rural development and solving existing problems has been proposed by a large range of institutions from universities to political parties. The objective of Village-Town Project, one of the projects mentioned above, is to make village life more civilized. The main objective of this study is to examine whether Village-Town Project is a solution for some kind of problems in the rural area, immigration and crooked urbanization. The study consists mainly of three chapters. In the first chapter, structure of domestic immigration in Turkey and“Rural Development Strategies”were examined. After taking Village-Town Project carried out in Çavdar and its environs, Mesudiye, Ordu was dealt with in detail and criticism orientated to the Village-Town Project was presented for consideration.