İlköğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük programı içeriğinin değerlendirilmesi
Evaluated content of the Turkish Republic revolution history and Kemalism program on the elementary education (a field study)
- Tez No: 149041
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
ÖZET Araştırma, İlköğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Programı tasannu, programın içeriği, içeriğin ders kitaplarına yansıması ve içeriğin öğrenci ihtiyaçlarını karşılama durumuna ilişkin alan araştırması şeklinde ele alınmıştır. Çalışmada, ilköğretim bütünlüğü içerisinde yer alan“Atatürkçülükle İlgili Konular”, bu konuların ilköğretim programlarındaki dağılımı, yeri ve oram ile programlanan davranışlar yoluyla yapılan içerik tekrarlarına yer verilmektedir. Bu konuda İlköğretim 8. sımf Türkiye Cumhuriyeti inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde daha önce öğrenilmiş olan konular açısından içerik tekrarları olduğu belirlenmiştir. İkinci olarak Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Programı ve bu programın tasarım açısından bir değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda farklı öğretim düzeylerinin dikkate alınarak ilköğretim düzeyinin belirlenmesi ve öğretim programı üzerinde program geliştirme çalışmalarının yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü olarak, çalışmanın ders kitapları inceleme boyutunda konu alam ve pedagojik açıdan ders kitaplarına belirlenen inceleme ölçütleri ile yaklaşılmıştır. Bu konuda ders kitaplarındaki uygun olan hususlardan daha fazla eleştirel bir yaklaşımla eksiklikler örneklendirilme yoluna gidilmiştir. Sonuçta uzun yıllarda bu yana aynı programa göre yazılan ders kitaplarının geçen süre içerisinde hem içerik hem de nitelik olarak kendisini çok fazla yenileyemediği ve metne yardımcı unsurlar konusunda eksiklikler bulunduğu anlaşılmaktadır. Son olarak, İlköğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük öğretim programı içeriğinin öğrenci ihtiyacım karşılama durumu açısından ilk defa öğretmen ve öğrenci görüşlerine yer veren bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırması, Ankara, Konya, Kastamonu ve Kırşehir illerindeki şehir ilköğretim okulları evreninde yapılmıştır. Bu araştırma, konu alam üzerinde yapılacak program geliştirme konusunda çalışanlara, yönetici, öğretmen ve alanda çalışanlara veriler sunması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, a field study on the design of Turkish Republic Revolution History and Kemalism (Atatürk' s Political Doctrine) Program (Turkish equivalent Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük), content of the program, reflection of the content to the coursbooks and the content overcoming the needs of students are discussed. İn the study“Subjects on Kemalism”within the entegrity of primary education, the distribution, place ant rate of these subjects in the primary education programs and the content repetition according, to the programmed behavior. On this matter a content repetition on the learned subjects in the primary school 8th grade Turkish Republic Revolution History and Kemalism course has been identified. Secondly an evaluation on Turkish Republic Revolution History and Kemalism Program and the design of the program is presented. The result of the evaluation has shown that to identify primary education level different teaching levels should be taken into consideration and program development studies on the teaching program are needed. Thirdly, the study has presented the investigation of the coursebooks' dimension according to the coursebook's research criterions investigating on account to the subject field and pedagocically. On this part criticism was approached by sampling the deficiencies more than presenting the appropriate points. As a result, for a long time the coursebooks written on the same program didn't renew itself neither on the content nor on the quality and defiencies were identified on the assist elements of the texts. Finally, this study is a field study that present the education program content of primary education Turkish Republic Revolution History and Kemalism education on meeting the demands of the students by giving the views of the teachers and students eor the first time. In the field study the universe was taken from the primary education schools from Ankara, Konya, Kastamonu and Kırşehir. This study has importance on the basis of giving data to the workers, administers, teachers and people working on this field about program development on the subject field.