Güneysınır ilçesinin fiziki coğrafya özellikleri
The Physical geographical characteristics of Güneysınır county
  1. Tez No: 113891
  2. Yazar: NİLÜFER HÜSEYİNOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışma sahası, İç Anadolu Bölgesi'ndeki Konya Bölümü'nün güneyinde yer almaktadır. 395 Km2'lik yüzölçümüne sahip olan saha 37° 17'- 37°27' kuzey enlemleri ile 3307'-33°25'doğu boylamları arasındadır. Bu çalışmada, coğrafi prensipler çerçevesinde sahanın doğal ortam koşulları incelenmiş ve bunların insan yaşamı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tez, Jeoloji, Paleocoğrafya, Tektonizma, Jeomorfoloji, İklim, Hidroğrafya, Toprak, Doğal Bitki Örtüsü ve Arazinden Faydalanmadan oluşan bölümleri içermektedir. Çalışma alanında Mesozoik'ten Kuatemer'e kadar çeşitli dönemlerde oluşmuş jeolojik formasyonlar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en yaygın olanı kalkerlerden oluşan Üst Kretase formasyonlarıdır. Alp orojenezi kuşağına dahil olan çalışma sahası özelikle Genç Tektonik Hareketler' den büyük ölçüde etkilenmiştir. İnceleme alanında karst topografyasına ait jeomorfolojik şekiller bulunmaktadır. Arazi dağlık sahalar, plato sahaları ve ovalık saha olmak üzere üç bölümde incelenmiştir. İklimi; Akdeniz iklimi ile İç Anadolu karasal iklimi arasında geçiş özelliği gösterir. Güneysınır'ın yıllık sıcaklık ortalaması 11,1 °C, yıllık yağış tutarı 306,9 mm'dir. Zonal ve Azonal topraklan görülen arazide bitki örtüsü orman ve steplerdir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This area is in Central Anatolia on the south of Konya region. 395 it's between 37°17'-37°27'north latitude, 33°7'-33°25' west langirude. İn this study, the geology, paleoageography, geomorphology, climate, soil, natural, vegetation and use of the research area are investigated. In tihis area, tihere are several geologic formations have been formed during various periods from Mesozoic to Quaternary and included in the Alpine organic belt has been highly affected by the neotectanic activites. İn this area many geomorphologic shapes belong to karst topography. The climate of the study area show a transition between the Mediterranean an the Central Anatoliya climates. Güneysınır is anual heat is about 1 1, 1°C, and rain is total 306,9 mm. İn the area Zonal and Azonal earth is avilable in the area and it's vegetation are forest and steppe.