Bozkır ilçe merkezinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The human and economic geography of Bozkır county center
  1. Tez No: 261091
  2. Yazar: NAZMİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETKonya il sınırları içinde yer alan Bozkır'ın kuzeyinde Çumra ve Akören; güneyinde Hadim ve Antalya; doğusunda Güneysınır, batısında Antalya ili ve Ahırlı ilçesi bulunmaktadır.Morfolojik bakımdan dağlık bir araziye sahip olan Bozkır'da plato yer almazken vadiler geniş yer kaplar.İlçenin başlıca su kaynaklarını Çarşamba Çayı, Suğla gölü ve Dipsiz Göl oluşturmaktadır. Alüvyal, kalüvyal ve kahverengi toprakların bulunduğu ilçede bozulmuş Akdeniz İkliminin özellikleri görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 9,7ºC ve yıllık yağış ortalaması da 627,9 mm.dir.2009 yılı nüfus verilerine göre Bozkır ilçe merkezinde 7 358 kişi yaşamaktadır. Nüfusun %49'unu kadınlar %51'ini erkekler oluşturmaktadır. Üç mahalleden oluşan ilçe merkezinde konutların büyük çoğunluğunu betonarme binalar oluşturur.Bozkır ilçe merkezinde ekonominin temelini tarım ve hayvancılık oluşturur. Bunun dışında sanayi ve hizmet sektörleri de ekonomi içindeki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn the nort of Bozkır which has taken place within the boundaries of Konya is located Çumra and Akören, Hadim and Antalya in the South,v Güneysınır in the East, Antalya and Ahırlı in the West. Valleys take large part in Bozkır which has a mountainous land in morphologically.Water resources of the county are Çarşamba Stream, Sugla Lake and Dipsiz Lake. In the county which are the Alluvial and brown lands has been seen the characteristics of the degenerated mediterranean climate. The avarage annual temparature is 9.7ºC and the annual precipitation is 627,9 milimeter.According to paramater of population in 2009, 7 358 people has been living in the center of Bozkır county. Women constituted %49 of the population. Where as men constituted %51of the poplation.The majority of the buildings are reinforced concrete in the county center consisting of three quarters.The basis of the economy constitude agriculture and animal husbandry in the center of Bozkır county. In addition, service and industrial sectors have taken place.