Bornova toprak termik profilinin çıkarılması üzerine bir araştırma
A Study on forming thermal profile of ground in Bornova
- Tez No: 113991
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİ ALGAN, PROF.DR. ALİ ŞEMİ AKSOY, PROF.DR. MUSTAFA ÖZGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET BORNOVA TOPRAK TERMİK PROFİLİNİN ÇIKARILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA DİLBER, Türkan Yüksek Lisans Tezi,Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Danışmanı: Prof Dr. Semi AKSOY Haziran 2001, 44 sayfa Bu çalışmada, Bornova toprak sıcaklık değerleri yıllara göre incelenmiştir. Çalışmada, Bornova Meteoroloji İstasyonu'ndan alınan veriler 1971-1999 yıllarını kapsamaktadır. Toprak sıcaklık değerleri; uluslararası standartlara göre 5 cm, 10 cm, 20 cm, 50 cm ve 100 cm toprak derinliklerinden elde edilen toprak sıcaklık değerleridir. Toprak sıcaklık değerlerindeki değişimi daha iyi görebilmek için, değerlerin aylık değişimleri grafikler halinde gösterilmiştir. Toprak sıcaklık değişimlerinin, hava sıcaklığı ve yağış miktarı ile bağlantılı olduğu düşünülüp, aralarındaki ilişki araştırılmış, hava sıcaklık değerleri, toprak sıcaklık değerlerini gösteren grafikle birlikte gösterilmiştir. Toprak sıcaklık değerleri ile hava sıcaklık değerleri ve yağış miktarı arasında ilişki olduğu anlaşılmıştır. Hava sıcaklığında meydana gelen dalgalanmaların toprak sıcaklığında da dalgalanmalara yol açtığı sonucuna varılmıştır. Yağış miktarının fazla olduğu yıllarda hem hava sıcaklığında hem de toprak sıcaklığında azalmalar olduğu bir diğer sonuçtur. Anahtar sözcükler : Toprak sıcaklığı, hava sıcaklığı, yağış miktarı ve toprak termik profili.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A STUDY ON FORMING THERMAL PROFILE OF GROUND IN BORNOVA DİLBER, Türkan Master Thesis, Division of Agricultural Structures and Irrigation Thesis Consultant Prof.Dr.Şemi AKSOY June 2001, 44 pages Ground temperature values were examined in years respect during this study. Data taking place in this study were collected from Bornova Meteorological Station and they cover the years 1971-1999. The ground temperature values are those values which were obtained from depths of 5 cm, 10 cm, 20 cm, 50 cm and 100 cm in accordance with international standards. In order to monitor variation on ground temperature values clearly, the monthly changes of the values were indicated in the form of graphics. It is thought that the variation on ground temperature is connected with the air temperature and the quantity of precipitation, therefore the relation among them was researched and the air temperature values were indicated together with the graphic indicating ground temperature values. It was found that there is a relation between ground temperature values, air temperature values and the quantity of precipitation. The idea was reached at that the fluctuations occurring on the air temperature result in the fluctuations on the ground temperature. And it is another consequence that decreases occur on both air temperature and ground temperature in the years during which the quantity of precipitation is higher.