Ege ve Samsun bölgesi tütünlerinde işleme dönemlerine göre fiziksel kalite kriterlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Study on determining the physical quality criterions based on processing periods of the tobacco genotypes grown in Samsun and Aegean region
- Tez No: 113992
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİ ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
III ÖZET EGE VE SAMSUN BÖLGESİ TÜTÜNLERİNDE İŞLEME DÖNEMLERİNE GÖRE FİZİKSEL KALİTE KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞ1TRMA BUCALILAR, Neşe Yüksek Lisans Tezi, Ziraat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Naci ALGAN Ağustos 2001, 53 Sayfa İki farklı işleme zamanında üretilen 2 tütün çeşidinin, farklı kalite derecelerine ilişkin fiziksel kalite özelliklerini belirlemek amacına yönelik bu çalışma, 2 yıl süreyle tesadüf blokları deneme desenine göre 5 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Materyal olarak Ege ve Samsun bölgesi tütünleri kullanılmıştır. Fiziksel kalite özellikleri olarak nem, kırık, komatya, PSD (Parça Büyüklük Dağılımı) ve kum miktarı ölçülmüştür. Yapılan istatistiksel analizler, ürün yılı ve kalite derecesinin ölçülen fiziksel özelliklerinin tümünü önemli düzeyde etkilediğini ortaya koymuştur. İşleme zamanı, işleme yerinin nem ve sıcaklık derecesi belirli düzeylerde tutulduğu durumlarda fiziksel özellikleri etkilememiştir. Anahtar kelimeler : Tütün, kalite, fiziksel özellikler, Ege ve Samsun tütünleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON DETERMINING THE PHYSICAL QUALITY CRITERIONS BASED ON PROCESSING PERIODS OF THE TOBACCO GENOTYPES GROWN IN SAMSUN AND EGE REGION BUCAL1LAR, Neşe MSC. In Agriculture Eng. Supervisor: Doç. Dr. Naci ALGAN August 2001, 53 Pages The objective of this study was to determine some physical quality traits of two tobacco genotypes at different grades in two proccessing times. This study was carried out by using the Randomised Complete Block Desing with five replications over two crop seasons. Tobacco genotypes originated from Ege and Samsun regions were used as genetic material. Physical quality traits such as moisture content, scrap, pad, PSD (Particle Size Distribution) and sand amount were measured. Statistical analyses performed indicated that crop season and grades of tobacco were statisticaly found to be significant on all the traits measured. When the moisture content and tempereture of the processing place were kept at certain levels, processing time didn't affect the physical quality traits at all. Key Words : Tobacco, quality, physical quality traits, Ege and Samsun tobacco genotypes.