Yakın çift yıldızlarda ışık eğrilerinde bozulmaya neden olan etkiler
The Effects that cause distortions on the light curves of the close binary stars
- Tez No: 114015
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAROL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET YAKIN ÇİFT YILDIZLARDA IŞIK EĞRİLERİNDE BOZULMAYA OLAN ETKİLER YAŞARSOY, Bülent Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Varol KESKİN 17. 08. 2001, 28 sayfa Yakın çiftyıldızlar, ortak zarf ile çevrelenmiş ve çoğunlukla diğer yarı-ayrık ya da ayrık sistemlere göre etkinlikleri fazla olan sistemlerdir. Bu etkinlikler, bu sistemlerin hem ışık eğrilerine hem de yörünge dönemlerine yansımaktadır. Çoğu yakın çiftin minimumularına bakıldığında, özellikle baş minimumlarda bozulmalar görünmekte, bu tür etkiler de hesaplanan minimum zamanlarının gerçek değerlerinden sapmasına neden olmaktadır. Bundan başka, bu tür sistemlerde maksimumlar birbirinden farklı düzeylerde olmakta, bu da sistemlerin yörünge çözümlerim zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada yakın çiftyıldızların dönem değişimlerinde gözlenen çevrimli ve dönemli değişimlerin nedenleri açıklanmaya çalışılacaktır. Anahtar sözcük: Yakın çift yıldızlar, dönem değişimi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECTS THAT CAUSE DISTORTIONS ON THE LIGHT CURVES OF THE CLOSE BINARY STARS YAŞARSOY, Bülent MSc in, Astronomy and Space Science Department Supervisor : Ass. Prof. Dr. Varol KESKİN 17.08. 2001, 28 pages Close binary stars are systems surrounded by a common envelope and mostly have more activity according to other semi-detached or detached systems. These activities, reflect on both the light curves and orbital periods of these systems. When the niinima of most of the close binaries are examined, distortions are seen especially in the primary minimum and these kind of effects cause deviation on the calculated minimum times from their observed values. Furthermore, maxima of these kind of systems are at different levels and this causes difficulty in orbital solutions. In this study, the reasons of the observed cyclic and periodic changes of the close binary stars' period changes will be explained. Key Words : Close binary stars, period change.