KR CYG örten çiftinin fotoelektrik ışık ölçümü
Photometric observations of the eclipsing binary KR CYGNI
- Tez No: 114016
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR GÜLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET KR CYG ÖRTEN ÇİFT YILDIZININ FOTOELEKTRİK IŞIKÖLÇÜMÜ SİPAHİ, Esin Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömür GÜLMEN Ağustos 2001, 58 sayfa KR Cyg (HD 333645 = BD +30° 3915) örten çift sisteminin B, V ve R renklerindeki ışık eğrileri 1999 ve 2000 yıllarında Ege Üniversitesi Gözlemevi'nde fotoelektrik gözlemlerle elde edilmiştir. Gözlemler sırasında 4 baş ve 4 yan minimum zamanı elde edilmiştir. Sistemin yeni ışık öğeleri en küçük kareler yöntemiyle hesaplanmış ve ışık eğrileri Wilson-Devinney yöntemiyle çözülmüştür. Dizgenin ayrık bir çift olduğu bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Örten değişen dizgeler, örten değişenlerin yörünge öğeleri.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PHOTOMETRIC OBSERVATIONS OF THE ECLIPSING BINARY KR CYGNI SİPAHİ, Esin MSc in, Astronomy and Space Science Department Supervisor : Prof. Dr. Ömür GÜLMEN August 2001, 58 pages The B, V and R light curves of the eclipsing binary system KR Cygni (HD 333645 = BD +30° 3915) have been obtained with the photoelectric observations made at the Ege University Observatory in the years 1999 and 2000. During the observations four primary and four secondary minima were obtained. The new light elements of the system have been calculated by the least squares solution and the light curves have been analyzed by the method of Wilson-Devinney. The system was found to be detached binary. Key Words : Eclipsing binary systems, orbital paramaters of eclipsing binaries.