Hata toleranslı gerçek zamanlı dağıtık sistemler için halka protokolunun çok seviyede gerçeklenmesi
Multi-level implementation of a scalable ring protocol for fault tolerance in distributed real-time systems
- Tez No: 114019
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET HATA TOLERANSLI GERÇEK ZAMANLI DAĞITIK SİSTEMLER İÇİN HALKA PROTOKOLÜNÜN ÇOK SEVİYEDE GERÇEKLENMESİ GÜVEN, Ali İhsan Ömer Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Turhan TUNALI Kasım 2001, 183 sayfa Bu tez çalışmasında, hata toleranslı ve gerçek zamanlı dağıtık sistemler için tasarlanan ölçeklenebilir bir halka protokolu gerçeklenmiştir. Protokolü oluşturan işlemler C programlama dili kullanılarak UNIX ortamında yazılmış ve çalıştırılmıştır. Halka protokolundaki işlemler tek makinada iş parçacığı olarak benzetim modülü (iletişim simulatörü) kullanılarak çalıştırılmasının yanında gerçek ağ ortamında her biri ayrı makinada olacak şekilde UDP soketleri kullanılarak da gerçeklenmiştir. Programın, değişik sayıdaki işlem sayıları için doğru olarak çalıştığı görülmüş, değişik modlarda ve üye sayılarında ölçümler alınmış, protokolün performansı incelenmiştir. Performans ölçümlerinin yanında protokolün biçimsel çözümlemesi de yapılmış, protokolün doğru çalıştığı biçimsel olarak da kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MULTI-LEVEL IMPLEMENTATION OF A SCALABLE RING PROTOCOL FOR FAULT-TOLERANCE IN DISTRIBUTED REAL-TIME SYSTEMS GÜVEN, Ali İhsan Ömer Master of Science in International Computer Institute Supervisor: Prof. Dr. Turhan TUNALI November 2001, 183 pages In this thesis, we have implemented a scalable ring protocol for fault tolerance in distributed real time systems. The processes of the ring protocol has been implemented using the C programming language on UNIX. The processes of the ring protocol have been run on the same machine as threads, by using the simulator module (communication simulator). The processes have also be run on different machines by using UDP sockets for the communication between the processes. The protocol has been tested for different number of members and modes to analyse the performance. In addition to the performance measurements a formal analysis has been done and as a result it has been proved that the protocol works as expected.