Psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelerin saldırgan davranış gösteren hastaya yaklaşımları
The Approach of nurses towards aggressive patients in the psychiatry wards
- Tez No: 11404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
-33- IV- 3. ÖZET Araştırma, Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içinde bulunan Sağlık Bakanlığı Numune Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Dışkapı Hastanesi, Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelerin, saldırgan davranış gösteren hastalara karşı yaklaşımlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı tarihte yıllık izinde veya raporlu olmaları nedeniyle 65 hemşireden 63'üne ulaşılabilmiş, bu hemşirelerin 60' ı soru kağıdını doldurmayı kabul etmiş, 3 kişi kabul etmemiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan soru kağıdı ile, 1-31.19 89 tarihleri arasında toplanmış, elde çetelenerek dizgilenmiş ve değerlendirilmiştir. Verilerin değerlen dirilmesinde yüzdelikler kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme sonunda, hemşirelerin saldırgan davranış gösteren hastayı tanımlama ve ayırdetmede başarılı oldukları ancak, Hemşirelik Yüksek Okulu mezunları ve 0-2 yıl çalışma süresi V içinde olan hemşirelerin dışında kalanların istendik hemşirelik yaklaşımından uzaklaşmış olduklarını ifade etmişlerdir. Hemşirelerin kullandıkları yaklaşımların genellikle yetersiz ve sorunu o anda giderebilecek, temelden çözümleyici olmayan yaklaşımlar olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE APPROACH OF NURSES TOV/ARDS AGGRESSIVE PATİEİTTS İ1Î THE PSYCHIATRY 7/ARDS SU13.IARY This research has been done in the psychiatric wards within Ankara region to find out the approach of the nurses working in these clinics towards the aggressive patients. İn order to get sufficient data, the whole nurses population ware included. Qa*âsfîi2j3v>"iâîf^. f orai developed by the researcher was used for collecting data and statistical significance was estimated by using test. it was shown that the nurses education, experience and inservice training affect their approach towards the aggressive patients. At the end of the research some suggestions were put forward with regards to the results of the research. Yükseköğretim n. :-^ Dokümaatasyoa Mm&ezi